Návrat sympozia

Třídenní akce má pokaždé jiné téma, letos se zaměřila na děti. V areálu žamberského zámku se prezentovala řada řemesel, nejen ta, která pracují se dřevem. Součástí patnáctého ročníku bylo opět řezbářské sympozium, před zraky kolemjdoucích vznikaly na náměstí v Žamberku lavičky, které budou umístěny ve dvou žamberských mateřských školách a ve středisku volného času Animo. „Z prvního sochařského sympozia z roku 2010 máme sochu Prokopa Diviše před budovou kina a plastiky na pěší zóně. Pro nás a pro město je to velmi příjemná záležitost, přivede k nám návštěvníky, kterým ukážeme, co se v Podorlicku vytvářelo, každý rok nabízíme jinou tematiku," uvedl ke Svátkům dřeva žamberský starosta Jiří Dytrt.

„Letos jsme měli asi čtyři desítky vystavovatelů, řadu nových. Vzhledem k tématu, kterým byly hračky a loutky, jsme se pokusili oslovit i firmy, které vyrábějí hračky," uvedla Vlaďka Šulcová z městského muzea, které společně s městem Žamberk a Střední školou obchodu, řemesel a služeb Svátky dřeva pořádalo. Pozornost přitahoval i stánek Markových z Dlouhoňovic, kteří se zabývají výrobou dřevěných hraček. I takových, se kterými si s oblibou hrály už předchozí generace. „Děti nejvíc zaujmou hračky pohyblivé, když je mohou rozebrat a zase složit. Nebo autíčka a traktory, které se dají zapojit a něco na ně naložit. Zkrátka hračky, které mají ducha a rozvíjejí fantazii," říká Iveta Marková. Na rozdíl od některých plastových hraček, které někdy vydrží jen jedno použití, jsou dřevěné hračky trvanlivé. A když něco upadne, stačí trochu lepidla a hračka slouží dál. „Používáme převážně dřevo smrkové a březové. Soustružené věci jsou z buku," dodává k použitým materiálům Iveta Marková. Hitem mezi jejich výrobky je třeba klasický dřevěný traktůrek nebo zvířátka na kolečkách.

Řezbářem ze záliby

Do kmenů se řezbáři, kteří vytvářeli lavičky pro děti, nejdříve pustili motorovými pilami, pak dláty. Lavička Martina Petra postupně nabývala podoby kočkopsa. Řezbář se zúčastnil již předchozího sympozia. „Řezbařina je moje záliba. Začínal jsem na menších věcech, dělal třeba loutky nebo šachy, postupně přešel na velké, třeba postavy v životní i nadživotní velikosti," prozradil o sobě.