Jejím cílem bylo nejen prohloubení vztahů mezi učiteli a žáky, ale především snaha přispět k rozvoji samostatnosti dětí.
Dobrodružný večer pro nadšené nocležníky začal vpodvečer, kdy se za devíti dětmi prvních až čtvrtých tříd a třemi učitelkami zavřela brána školy. Pro většinu žáků to byla první noc mimo domov, a tak této události předcházela příprava a pohovory s rodiči. Ve škole děti musely samy zvládnout večerní hygienu, za dozoru pedagogů si připravit večeři, rozbalit spacáky a rozestlat „pelíšky“. Kromě povinností je ale čekaly i příjemné hry, při kterých sice žhavily mozkové závity, ale užily spoustu legrace. Po přečtení pohádky na dobrou noc už se třídou, která se proměnila v ložnici malých svišťů, rozléhalo ticho.
Netradiční zážitek dětem umožnila škola, jež sídlí na náměstí A. Jiráska. Navštěvují ji žáci z Lanškrouna a přilehlých obcí, kterým jejich zdravotní postižení neumožňuje vzdělávání v běžném typu základních škol. Nejen k jejich psychofyzickému rozvoji přispívá ředitelka Hana Minářová a tým speciálních pedagogů. „Dítě, které se učí a žije v atmosféře důvěry a tolerance, které může často zažít pocit úspěchu a povzbuzení, které je svým okolím kladně přijímáno, se naučí dávat radost a stát se spokojeným občanem,“ říká ředitelka Hana Minářová.
(ed)