Pardubický kraj nikdy nebyl nejoblíbenější destinací tuzemských, ale ani zahraničních turistů. Podle radního pro cestovní ruch Alexandra Krejčíře je jednou z příčin skutečnost, že v kraji není větší množství turistických ubytovacích kapacit. „Jsme spíše regionem, kam lidé jezdí na výlety, na jednorázové oblíbené akce, do menších penzionů i soukromého ubytování,“ vysvětlil Krejčíř.

Nový visutý most na Dolní Moravě by ale mohl přilákat řadu turistů. „Je tu úžasný výhled. Je nádherné vidět, že máme dost šikovných lidí, kteří zvládnou udělat něco tak světového,“ řekl před třemi týdny jeden z prvních návštěvníků Sky Bridge 721 Michal Hofírek.

Zotavovna Sněžník ÚROH Praha, asi 1980
Turisté objevili Dolní Moravu během normalizace. Pomohl policejní fotbalový klub

Od té doby navštívilo visutý most více než 20 tisíc turistů. Zhruba 70 procent z nich využilo možnosti koupit si vstupné předem, což je jeden z nástrojů, jak resort kontroluje množství turistů ve středisku. „Dosáhli jsme požadovaného, tedy pozvolného tempa a pohybu návštěvníků po celém resortu, a to od příjezdu až po odjezd,“ řekl marketingový ředitel Horského resortu Dolní Morava Tomáš Drápal.

Podle něj stihli navštívit visutý most lidé ze všech možných koutů světa. „Dorazili za námi už Angličané, Nizozemci, Japonci, Vietnamci i turisté ze Skandinávie. Všichni skupují vstupenky předem na konkrétní datum a čas,“ uvedl Drápal.

Od visutého mostu si příliv turistů do regionu a restart cestovního ruchu slibuje také krajský radní Krejčíř. „Nejnovější turistických cíl Sky Bridge 721 láká i turisty ze vzdálených destinací. Velká návštěvnost této atraktivity má už nyní viditelný efekt a zvyšuje návštěvnost turistických cílů v blízkosti, jako je například Králická pevností oblast, město Králíky nebo klášter Hedeč,“ popsal Krejčíř. Právě tvrz Bouda, kterou vlastní Pardubický kraj, může být dalším cílem velké řady turistů. V minulém roce byla navíc dokončena rekonstrukce vstupního objektu.

Dolní Morava má nejdelší visutý most pro pěší na světě. Sky Bridge 721 se otevře pro veřejnost v pátek 13. května.
VIDEOGALERIE: Hlava v nebi, kolena roztřesená. Projděte se s námi po Sky Bridge

Krejčíř však zároveň upozornil, že hoteliéři a restauratéři stále nejsou kvůli vysoké inflaci a dlouhé covidové pauze v jednoduché pozici. „Státní kompenzace pomohly k přežití podnikatelům, někteří ale byli nuceni propouštět či snižovat počet zaměstnanců, které je velmi složité nabrat zpět,“ řekl.

To potvrdila Žaneta Kmeť, která ve Vysokém Mýtě provozuje kavárnu a penzion. „Z gastra v době covidu odešlo velké procento lidí, kteří nemají důvod se vracet. Je to těžká práce v dost nejisté době,“ popsala. I ona stále shání nejen brigádníky, ale také zaměstnance na hlavní pracovní poměr.