Tříkrálová sbírka začala. Do ulic vyrazily skupinky koledníků převlečených za Tři krále, kteří budou v příštích dnech obcházet domácnosti a vybírat do zapečetěných pokladniček peníze pro potřebné lidi a na různé projekty charity.

Dárcům koledníci popřejí pokojné dny a nade dveře napíšou známá písmena K+M+B s aktuálním letopočtem.

Jak Deníku řekla Iva Marková z orlickoústecké Oblastní charity, sbírka se uskuteční ve všech městech okresu a v mnoha vesnicích, například v Dolní Čermné, Dolní Dobrouči, Hnátnici, Jamném nad Orlicí, Klášterci, Lichkově nebo v Mistrovicích. Nejvíce skupin koledníků se objeví v ulicích během pátku až neděle. Vybrané prostředky charitě pomáhají s financováním celé řady projektů a s rozšiřováním charitních služeb. „Loni se nám například podařilo otevřít kontaktní místo občanské poradny ve Vysokém Mýtě nebo zavést službu domácí hospicové péče,“ podotýká Iva Marková a dodává, že loňská sbírka byla v souladu s pravidly použita na krytí provozních a materiálových nákladů charitních služeb, různé projekty a na přímou pomoc.

„Kromě toho bylo deset procent z výtěžku posláno jako humanitární pomoc Indii a Haiti,“ doplnila Iva Marková.

Charita chce rozjet nový projekt

Výtěžek letošní Tříkrálové sbírky by oblastní charita ráda použila na zakoupení nového automobilu pro sestřičky charitní ošetřovatelské služby a domácí hospicové péče, dále na materiálové vybavení nově budovaného charitního centra sociálních služeb v Lanškrouně a na opravy budovy Centra pod střechou v Letohradě. Peníze ze sbírky pomohou také provozovat občanskou poradnu a Rodinné centrum v Horní Sloupnici, financovat osobní asistenci.

„Chceme rozjet nový projekt, který má název Šance pro rodinu. Bude se týkat rodin, kterým hrozí odebrání dětí do dětského domova. Tyto rodiny budou vyhledávat sociální pracovníci a budou s nimi pracovat. Budou učit rodiče, jak pečovat o děti a o domácnost. Tato služba nemá suplovat rodičovskou péči. Jde o to, že někteří rodiče například sami pocházejí z dětského domova a některé věci neumí,“ vysvětluje nový projekt Iva Marková. Díky Tříkrálové sbírce může charita také poskytnout přímou peněžní pomoc lidem, kteří se ocitnout v určité tíživé situaci. Do takové se například dostala mladá rodina Prokopcových, které v Orličkách na konci roku 2009 shořel dům.

Podvodníků by se lidé neměli bát, od pravých tříkrálových koledníků je rozeznají poměrně snadno. „Každý koledník má u sebe podepsanou průkazku. Skupinky mají u sebe zapečetěnou pokladničku, která je opatřena razítkem obecního nebo městského úřadu,“ upozornila pracovnice charity.

Sbírku doplní tradičně koncerty

V rámci Tříkrálové sbírky se uskuteční 9. ledna také koncerty. V Ústí nad Orlicí se bude konat od 17 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie, zazní lidové koledy a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V České Třebové se koncert koná od 16 hodin v chrámu sv. Jakuba, účinkovat bude Smíšený pěvecký sbor Bendl a Schola u sv. Prokopa z Dlouhé Třebové.

Tříkrálová sbírka se letos koná už po jedenácté, loňská byla hodnocena jako velmi úspěšná. Na Orlickoústecku vynesla rekordních 1 862 284 korun. Pětatřicet procent si ponechala pro své potřeby Charita ČR, zbývajících 65 procent se vrátilo do regionu na projekty oblastní charity. Průběžné výsledky sbírky bude ústecká charita opět zveřejňovat na svých webových stránkách.

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA
v celém vikariátu bylo loni vybráno rekordních 1 862 284 Kč

ústecká oblastní charita zajišťovala sbírku ve více než 85 obcích a městech

počet dobrovolníků, kteří se sbírkou v okrese nezištně pomáhali, byl odhadován na 1 700

sbírka byla použita na hrazení provozních nákladů charitních aktivit a projektů, oblastní charita také věnovala 10 procent z výtěžku na pomoc Haiti a Indii

11. ročník Tříkrálové sbírky se koná ve dnech 1. - 14. ledna

(daf)