To, co se totiž v sobotu dělo v Sopotnici, ale i v Potštejně a na Žampachu, pořadatelé vyhlášeného turistického megapodniku ještě nezažili. A rekord z roku 2009, který představoval celkem 5759 účastníků, opravdu padl. V novém zápisu do kroniky Klubu českých turistů v Sopotnici je číslo, které snad ani nikdo nečekal: 7071 prezentovaných turistů a cyklistů!
„Je to bomba,“ říká Josef Diblík
„Ze Sopotnice startovalo na připravené trasy 3171 pěších a 918 cyklistů, z Potštejna 2154 pěších, ze Žampachu 641 pochodujících a 187 cyklistů,“ hlásil redakci Deníku v neděli dopoledne nadšeně dlouholetý člen organizačního týmu Josef Diblík. „Je to bomba. Rekord jsme čekali, domnívali jsme se, že se dostaneme přes šest tisíc, ovšem že to bude víc než sedm tisíc, to je prostě snové číslo,“ dodal.
„I když nás zájem více než sedmi tisíc turistů překvapil, určitě nás nezaskočil. Organizačně jsme měli akci dobře připravenou, proto nedocházelo k žádným kolapsům, a to ani dopravním,“ prohlásil hlavní organizátor Petr Lžičař ze sopotnického KČT.
„Je to tady nádherný. Je krásné jaro a k němu patří už několik desítek let Sopotnice, podobně jako u nás k podzimu patří tradičně Kopa, A já věřím, že to tak ještě dlouho bude,“ řekl Deníku na sopotnickém stadionu Jan Toninger, šéf turistů v Lanškrouně a hlavní pořadatel Lanškrounské kopy, který samozřejmě na Třech hradech nemohl chybět.
K úspěchu akce určitě přispěl vedle nádherného počasí a skvělé organizace i bohatý doprovodný program. Letošní novinkou bylo losování o let vrtulníkem nad trasami pochodu. Z prezentovaných účastníků bylo vylosováno šestnáct šťastných, kteří letěli zdarma, další zájemci měli možnost si letenku koupit. „Byl to určitě dobrý nápad. Zajistili jsme dva vrtulníky a ty byly v permanenci až do šesti hodin večer. Na všechny zájemce se ani nedostalo,“ uvedl Josef Diblík.
Nezbývá, než všem organizátorům pochodu a cyklojízdy Přes tři hrady k novému rekordu pogratulovat. A vyslovit uznání i všem, kdo v sobotu přemohli přirozenou lenost, vyšlápli či vyjeli si do přírody a „zdrávi došli“!