Ty jsou ale postupně rovnány se zemí. Demolici nyní totiž nic nebrání.

„Ministerstvo nechce akceptovat, že vznikly nové skutečnosti. Naše námitky se týkaly například posudku, který předložil developer a o který minule ministerstvo opíralo své rozhodnutí s tím, že jsou objekty ve špatném statickém a stavebně-technickém stavu. Namítli jsme, že pokud to tak je, jak je možné, že ještě půl roku poté, co ministerstvo vydalo rozhodnutí, v objektu bydleli lidé,“ upozorňuje Loskotová s tím, že skutečností, na které sdružení upozornilo, bylo více. „Ministerstvo to vůbec nechce reflektovat. Na starost si záležitost vzala referentka, která už jednou rozhodla záporně. Nebyla objektivní, byla zaujatá,“ tvrdí Jitka Loskotová.

V areálu vysokomýtského pivovaru se pracuje denně od rána do pozdních večerních hodin. „Zbourali už třetí budovu, ta měla být ve špatném stavu, ale její zdi měly 1,5 metru, byly zdravé a krásné. Měli velké problémy, aby to zbourali. To nebyl dům, to byl hrad. Fotky dokládají, že to bylo ve velmi dobrém stavu,“ říká členka sdružení.

Osud čtvrté budovy s věží má ve svých rukou majitel areálu. Ten ji chce údajně zachovat. Jitka Loskotová je však skeptická: „To by už dávno aspoň provizorně zakryl střechu a odstranil náletové dřeviny, které narušují strukturu domu.“

Sdružení Pivovar Kujebák ve svých aktivitách rozhodně neustane. „Chceme poukázat na to, že ministerstvo kultury nepřihlédlo ke všem posudkům, a na to, jak postupuje při ochraně památek u nás,“ informovala Jitka Loskotová. Nevyloučila pořádání další demonstrace. Naposledy sdružení demonstrovalo v pondělí 8. února.