„Mohu potvrdit pouze to, že ze strany městského úřadu jsme přijali oznámení, kterým se budou orlickoústečtí kriminalisté zabývat. Prověřování je na úplném počátku,“ sdělila na dotaz Deníku Eva Maturová z pardubického Krajského ředitelství. Bližší podrobnosti policie neuvedla.

Napadená Tereza Juřinová, která je vedoucí oddělení cestovního ruchu a veřejné informovanosti, se k incidentu, i s odkazem na policejní vyšetřování, vyjadřovat nechce. Svojí nadřízené se však zastala referentka oddělení Nikola Pelclová.

„U kontroly jsem byla přítomna i já a slzičky, které jsou tak často skloňovány, nebyly její, ale mé. A neplakala jsem za peníze (úplatek ani odměnu), ale za velmi neslušné a arogantní chování pana Marka.“ napsala na facebooku.

Zastupitel Jindřich Marek se proti nařčení lanškrounské radnice ohradil. Za trestním oznámení stojí podle něj politická rivalita mezi koalicí a opozicí. „Rozhodnutí o podání trestního oznámení je v přímé souvislosti s mým výkonem funkce v kontrolním výboru města a v souvislosti s mojí prací opozičního zastupitele,“ uvádí Marek v tiskovém prohlášení.

Na počátku dlouhodobějšího konfliktu, který přerostl až v trestní oznámení, bylo odvolání Jindřicha Marka z kontrolního výboru zastupitelstva loni v prosinci. Vládnoucí Lanškrounské fórum zdůvodnilo Markovo odvolání hrubým, nevhodným chováním při kontrole, která proběhla před rokem v Informačním centru.

Bezprostředním důvodem pro podání trestního oznámení se však stal komentář, který opoziční zastupitel uveřejnil pod článkem na facebookovém profilu Lanškrounského fóra. „Pane starosto, prosím férově uveďte, jak velkou finanční odměnu obdržela paní Juřinová hned po mém údajném slovním napadnutí,“ napsal Marek.

O tři dny později rozhodli radní o podání trestního oznámení. „Rada města projednávala příspěvky na různých facebookových profilech, kde zastupitel Jindřich Marek šíří pomluvy respektive křivě obviňuje zaměstnance městského úřadu a vedení města z úplatkářství, členové rady se distancují od křivého obvinění pana Marka a uložili tajemníkovi městského úřadu podat trestní oznámení za pomluvu a křivé obvinění, rada považuje za důležité se proti těmto pomluvám a lžím ohradit,“ uvádí se v zápise.

Marek: Obvinění je smyšlené

Zastupitel Jindřich Marek tvrdí, že obvinění pracovnice městského úřadu vůči němu je smyšlené. Vedoucí oddělení podle něj měla za vykonstruované svědectví dostat vysokou finanční odměnu. „V rámci žádosti podané podle zákona o svobodném přístupu k informacím zveřejnilo město Lanškroun, že dotyčná zaměstnankyně obdržela v období měsíců březen, duben, květen roku 2019 celkem částku, která byla více jak dvojnásobek jejího platu,“ uvádí Marek.

Lanškrounská radnice tvrdí něco jiného. To, že vedoucí oddělení dostala krátce po údajném incidentu finanční odměnu, starosta nepopírá. Podle Radima Vetchého (Lanškrounské fórum) však nešlo o „úplatek za loajalitu“, ale ocenění dobré práce. „Pokyn k udělení odměny dala rada města už 18. února, tedy deset dní před incidentem. Zcela lživá je informace, že odměna měla být za potvrzení hrubého chování Jindřicha Marka. Odměnu dostala zaměstnankyně za tvorbu interaktivní mapy. Odměna nedosahovala ani výše jednoho měsíčního platu.,“ vysvětluje starosta.

Zastupitel Marek však tvrdí, že odměna, kterou vedoucí informačního centra schválila rada, se v únorové výplatě nijak neprojevila. „Podle mzdových podkladů z města je jasné, že žádnou odměnu v měsíci únoru a fyzicky proplacenou v březnu neobdržela,“ oponuje. Na dotaz Deníku, jakou výši odměn za minulý rok dostala, Tereza Juřinová neodpověděla.

Jindřich Marek není jediným opozičním zastupitelem, na kterého podala lanškrounská radnice trestní oznámení. Policie prošetřuje rovněž Romana Bureše, který se podle radních v době, kdy byl správcem městských lesů, měl dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Od srpna minulého roku prověřujeme oznámení na zastupitele města Lanškroun a v této věci jsme zahájili úkony v trestním řízení,“ potvrdila Deníku policejní mluvčí Markéta Janovská.

Lanškrounská radnice před časem Romana Bureše propustila, správce městských lesů se však brání soudně. Na podzuim loňského roku prvoinstanční soud rozhodl, že výpověď byla neplatná. Město se proti rozsudku odvolalo, kauzu nyní řeší pardubický krajský soud.