Trestní oznámení, které na konci srpna kvůli podezření z maření přípravy a průběhu voleb podal tajemník městského úřadu Jaroslav Brandejs, policie minulý týden odložila. „Prověřování bylo podle paragrafu 159a, odstavec 6 trestního řádu ukončeno odložením, k trestnému činu nedošlo,“ potvrdila Deníku orlickoústecká státní zástupkyně Lenka Pospíšilová, která policejní vyšetřování dozorovala. Podezření se týkalo petičních archů, které ke kandidatuře ve volbách doložila sdružení Demokratické fórum a Společně pro Lanškroun.

Podle státní zástupkyně spolu obě sdružení před volbami spolupracovala. Podpisy na petiční archy shromažďovala společně. Dobrovolníci, kteří pro Demokratické fórum i Společně pro Lanškroun podpisy sbírali, nechávali sympatizantům obou sdružení podepisovat petiční archy pro jednu i druhou volební stranu současně.

Pět naskenovaných podpisů policie při podrobném zkoumání inkriminovaných petičních archů pod mikroskopem skutečně objevila. K naskenování podpisů došlo podle státního zastupitelství nejspíše tím, že si dobrovolníci, kteří podpisy sbírali, petiční archy předávali mezi sebou.

„Naskenované to bylo. Vysvětlené to bylo tak, že někdo měl v ruce originální arch a potřeboval ho předat někomu jinému, tak arch naskenoval a poslal ho, aby někdo jiný mohl sbírat podpisy dál,“ vysvětluje nejpravděpodobnější verzi Lenka Pospíšilová.

Petenty, jejichž podpisy byly naskenované, policie prověřila. „Potvrdili, že to podepsali. Podle našeho zkoumání to bylo pět podpisů,“ upřesnila státní zástupkyně. Podezření, že šlo o podpisy zkopírované z petičních archů Společně pro Lanškroun na petiční arch Demokratického fóra se však podle policie nepotvrdilo.

Volební lídr Demokratického fóra a nově zvolený zastupitel Jindřich Marek vidí za zveřejněním informací o naskenovaných podpisech předvolební boj. „Byla to nafouklá bublina a dehonestování budoucích zastupitelů,“ říká. Za zásadní považuje, jak se informace o naskenovaných podpisech na petičních arších dostala na veřejnost. Sdružení Demokratické fórum kvůli tomu podalo trestní oznámení, které policie aktuálně prošetřuje.

Stejně se vyjádřil rovněž lídr sdružení Společně pro Lanškroun Zdeněk Koutník. „Vyšetřování potvrdilo, to co jsem stále opakoval, že od samého začátku se jednalo o lživou a dehonestující předvolební kampaň vedou proti nám,“ sdělil.

Obě sdružení v komunálních volbách v Lanškrouně uspěla. Demokratické fórum získalo tři a Společně pro Lanškroun dva mandáty. V zastupitelstvu usednou i oba volební lídři, Jindřich Marek a Zdeněk Koutník.