Hrušky, okres Břeclav, dům číslo popisné 84 – právě tam se v sobotu v pět hodin ráno vydala parta dobrovolných hasičů z České Třebové. Neváhali totiž pomoci rodičům kamaráda, kteří po čtvrteční bouři přišli o střechu nad hlavou. Tatínka kamaráda dokonce zasypala suť, pod kterou jej ještě ve čtvrtek našli hasiči bez zranění.

Během celého sobotního dne českotřebovští hasiči vyklízeli, uklízeli a znovu zastřešili rodinný dům, u kterého statik naštěstí potvrdil, že jej nebude nutné strhnout. Navzdory dobré organizaci bylo však, podle velitele hasičů Michala Daňka, na místě mnoho úrazů. „Sanitky se nezastavily. Jednalo se převážně o propadnutí stropů, pády z výšek a řezná poranění u civilních dobrovolníků,“ vysvětlil Daněk. Logisticky však celý zákrok popsal jako velmi dobře zvládnutý. „Bylo dostatek techniky, jídla i pití, včetně třeba nanuků a piva,“ popsal Daněk a upozornil, že práci dobrovolníků jen ztěžovala řada čumilů.

Velitel družstva dobrovolných hasičů z Ratíškovic Tadeáš Koplík. Pracuje i jako profesionální jihomoravský hasič ze stanice v Židlochovicích. Dobrovolní hasiči z Hodonínska v Mikulčicích, 27. června 2021.
Hasič v Mikulčicích: Rozbřesk v místě zkázy byl krutý. Lidé si ponesou šrámy

Na místo českotřebovští hasiči dorazili v sobotu o půl osmé ráno. Nejprve předali materiální pomoc, kterou zaslalo město i veřejnost, a poté začali s odklízením. „Na pracích na domě a kolem domu se nepřetržitě, po dobu třinácti hodin, podílelo asi 30 dobrovolníků, včetně osmi příslušníků Armády České republiky,“ vysvětlil Daněk. V jeden moment podle něho na domě pracovalo asi 50 osob, v noci se pak část třebovských hasičů vrátila zpět domů. Dva dobrovolníci však našli přespání v přistaveném vlaku, zůstali přes noc a s úklidem pokračovali i během neděle.

Materiální pomoc poslalo také město Česká Třebová. „Město jako projev solidarity vyčlenilo deset tisíc korun,“ uvedla starostka města Magdaléna Peterková s tím, že o další případné pomoci bude rada města jednat na začátku tohoto týdne.