Po nutných zahajovacích povinnostech, po provedení veterinární kontroly všech startujících psů, rozlosování a přidělení startovních čísel a předání všech potřebných informací soutěžícím byly zahájeny soutěže podle NZŘ a IPO, ovšem bez cviků obrany. Účast, co do počtu závodníků, byla oproti předchozím rokům nižší. Soutěžili psi různých plemen a velikostí, s převahou německých ovčáků, byla zde i plemena jako švýcarský ovčák, stafordšírský bulteriér, knírač, belgický ovčák, retriever, bígl, ale i kříženci, celkem 23 startujících. Proto bylo nutné rozdělení do čtyř výkonnostních kategorií, a to vše se muselo zvládnout v jednom dni.
Opět vše výborně rozhodovali tentokráte dva delegovaní rozhodčí: paní Markéta Dvořáková a pan Petr Vyčítal, za což jim patří poděkování.
Soutěže byly zahájeny v areálu kynologického cvičiště Na Podhorce v 8 hodin ráno, speciální stopy se realizovaly na dobře připravených terénech. Speciální stopa, kterou v této soutěži připravil s kladeči pan Josef Musil, je dlouhá cca 500 m, má čtyři lomy, z toho dva v ostrém úhlu a pes ji musí provést hodinu po položení (našlápnutí) a ještě musí označit dva položené předměty. Je to opravdu náročné pro psa i pro psovoda, obzvlášť když fouká silnější vítr, tak jako letos. Pak musí ještě pes splnit tzv. cviky poslušnosti dle jednotlivých kategorií. Průběžně bylo prováděno zpracovávání bodových hodnocení na počítači s okamžitým zobrazováním pořadí po prvních stopařských výkonech i výkonech v poslušnosti a pomalu a jistě se tak začala v průběhu dne rýsovat pořadí. U průběžně doplňovaných výsledků a před monitorem ve „výpočetním centru" se opět kalkulovalo a odhadovalo, jaký výsledek v součtu musí ten který soutěžící dosáhnout, aby byl nebo nebyl na „bedně".
Opět to byla sportovní soutěž taková, jaká má být. V průběhu celého závodu jsme nezapomněli ani na psovody, ani na jejich psy, bylo nachystáno kvalitní občerstvení pro všechny účastníky i přítomné diváky, díky paní Vendule Leksové, určitě se dostalo i na čtyřnohé soutěžící, a tak opět byla naplněna tradice tohoto stopařského závodu – spokojení závodníci i přihlížející. Organizačně měli „pod palcem" celou soutěž ředitel 33. ročníku pan Zdeněk Najman a paní Hana Najmanová, což byla záruka bezchybného průběhu celého soutěžního dne.
Díky sponzorům se nám podařilo připravit kvalitní průběh celé soutěže, připravit skvělé ceny a hodnotné dárky pro všechny účastníky, tedy i pro ty, kteří se neumístili na stupních vítězů. V jednotlivých kategoriích bylo toto konečné pořadí:

Kategorie „A" (ZM) – 1. Radmila Nováková/Joy Švarcara – ZKO Žamberk
2. Alena Matyášová/Don – ZKO Luková
3. Andrea Kutílková/Kimi – ZKO Choceň

Kategorie „B" (ZVV1) – 1. Zdeněk Hottmar/Šido od Klapavce- ZKO Vysoké Mýto
2. Milan Kuthan/Capri Fon Shattenfell – ZKO Svitavy
3. Lenka Donátová/Denny Alfari Bohemia – ZKO Choceň

Kategorie „C" (ZVV2) – 1. Jiří Jančík/Arek Vojen. policie – ZKO Svitavy – absolutní vítěz a nejlepší stopař 33. ročníku TS
2. Hana Honsová/Oskar – ZKO Luková
3. František Vanžura st./Flash Wizzard Bull- ZKO Častolovice

Kategorie „D" (ZZO) – 1. Pavel Bureš/Richi – ZKO Podhorka Česká Třebová
2. Martina Miková/Brita – ZKO Vysoké Mýto
3. Radka Najmanová/Jimmy – ZKO Podhorka Česká Třebová
3. Petra Škodová/Monty – ZKO Vysoké Mýto

Všem ještě jednou gratulujeme k předvedeným výkonům a těšíme se na jejich účast v roce příštím.
První říjnovou sobotu v roce 2014 se bude konat již 34. ročník „Třebovské stopy", na který jsou srdečně zváni všichni, kteří kynologii fandí, mají ji rádi a nebo se jen chtějí obdivovat krásným výkonům psích kamarádů.
František Hrdlička, předseda ZKO Podhorka