Českotřebovští dobrovolní hasiči se pokoušejí o nový zápis do české verze Guinnessovy knihy rekordů. Pracují na obří svíčce, která po obřím sněhulákovi (v roce 2006) a obří píšťalce (v roce 2007) bude jejich dalším rekordním počinem. Svíčka je zatím ve stádiu zrodu a křtiny má dnes, na čarodejnice, v hasičské zbrojnici u Starého náměstí.

Pomáhají lidé z města i okolí

Hasiči dali svíčce jméno Třebovka po řece, která městem protéká. Prý je to zatím jen „miminko“, výšku má 90 centimetrů, šířku 50 centimetrů a váží „jen“ 176 kilogramů.

Aby vyrostla třeba do tří metrů, jak by si tvůrci rekordu přáli, spořádá ještě hodně vosku. Dobrovolní hasiči požádali o pomoc obyvatele České Třebové a okolních obcí. Už několik měsíců sbírají zbytky vyhořelých svíček, vosk z nedohořelých kahánků nebo čajových svíček. Smyslem sbírky není kupovat svíčky nové, ale využít veškeré dostupné zbytky parafinu. To udělá z maxisvíčky zajímavý experiment.

„Vosk na svíčku se začal sbírat po Novém roce,“ upřesnil jednatel SDH Karel Pešorna. „Svíčka, která bude představena tento čtvrtek, se začala vyrábět začátkem měsíce. Jeden den se roztavený vosk nalil do formy, nechal vychladnout a po dvou dnech se sundala forma. Následovalo vyřezávání panem Janzou.“

Vosk budou organizátoři pokusu sbírat do podzimu. Pak bude svíčka odlita do konečné verze a představena veřejnosti. „Pevný termín zatím není stanoven, ale mluvilo se o dušičkách či adventu,“ dodal Karel Pešorna.

Vosk z kostela i krematoria

Maxisvíčku příslušná komise změří a zváží, aby se mohla ocitnout mezi kuriozitami v Guinnessově knize rekordů. Podle českotřebovských hasičů je reálné, aby rekord překonali. Nemohou v tom však zůstat sami, potřebují pomoc lidí. Sází hlavně na školáky, kteří mají soutěživost v krvi, proto svůj záměr projednali i s řediteli českotřebovských škol.

Vosk pro odlití svíčky se sbírá v celém povodí Třebovky, tvůrcům rekordu pomáhají i spřátelení hasiči v jihočeském Protivíně. Zbytky parafinu získali také z místního kostela nebo pardubického krematoria. Vosk mohou zájemci přinést přímo na křest Třebovky nebo v dalších dnech do hasičské zbrojnice v Chorinově ulici.

Pokud půjde vše podle plánu, svíčka bude delší dobu vystavována. Společné dílo by měli mít všichni lidé denně na očích. Zatím není úplně jasné, kde to bude, ale zřejmě na Starém náměstí. Pak má být slavnostně zapálena a hořet možná až do nového roku. Aby Třebovka ve venkovním prostředí nezhasla, bude mít speciální knot. Zkoušky ověřily, že se nedá zfouknout ani kompresorem.
Maxisvíčka bude na povrchu barevná, s emblémy škol a dalších subjektů, které pomohly vytvořit rekord.

DANA POKORNÁ