Kolik problémových lokalit je ve městě? Jaká dosavadní integrační opatření byla aplikována? Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek za pár týdnů rozhodou, jestli je Česká Třebová „problémové“ město v oblasti sociálního začleňování Romů. Pokud ano, otevře to městu cestu například k financím z evropských fondů.

Problémové sídliště v Borku

Na příměstském sídlišti Borek, kde žije početná romská komunita, sice působí občanské sdružení Naděje a realizuje se tam projekt Partnerství, přesto má sídliště problémy. Jedním z posledních je zatčení místního muže jako podezřelého v případu zavražděné Natálie Marie Chaloupkové.

V současné době se na radnici vyplňuje formulář, kterým obce v republice oslovila Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Ta je nástrojem Vlády ČR v procesu sociálního začleňování. Agentura podporuje obce a města, aby mohly plnit svoji funkci, tedy zajišťovat či pomáhat zajistit všem občanům rovný přístup ke vzdělávání, bydlení, zdravotní péči, zaměstnání, sociálním službám a bezpečí. V současné době je do projektu zapojeno čtrnáct měst, například Cheb, Most, Přerov nebo Broumov. V lednu příštího roku přibude dalších deset sídel.

V každé spolupracující obci agentura vytvoří takzvané lokální partnerství, kterého se účastní vedení obce, pracovníci úřadů, škol, neziskových organizací, policie i zaměstnavatelů. Během několika měsíců připraví místní integrační plán, který poté společně realizují. Agentura pomáhá partnerům získat finanční prostředky z evropských strukturálních fondů. Díky úzké spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí jsou obce zařazeny na seznam obcí, které budou moci předkládat rozsáhlé individuální projekty na zajištění služeb nebo projekty na výstavbu zázemí pro služby i integrovaného operačního programu. „Pomůžeme obcím stav v sociálně vyloučených lokalitách dobře zmapovat a naplánovat opatření tak, aby se situace opravdu měnila. Cílem je snížit počty lidí, kteří žijí ve vyloučených lokalitách a pomoci jim začlenit se do společnosti, na trh práce a umožnit dětem dobré vzdělání. Výhody z toho musí mít všichni občané – i ti, kdo žijí v okolí vyloučených lokalit,“ vysvětluje ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Chtějí nízkoprahové centrum


Pokud by Česká Třebová uspěla, záměrem je vybudovat v Borku nízkoprahové centrum, které by provozovala Naděje. Ta o podobný projekt, který by místním nabídl smysluplné trávení volného času, už dlouho usiluje. Že by to lokalitě prospělo, je přesvědčená nejen místostarostka Jaromíra Žáčková, ale i vedoucí pobočky Naděje Viktor Pešek.

„Po provozní stránce máme projekt připravený už roky. Víme, co a jak chceme dělat. Otázkou jsou ale stále finance a prostory. Nyní to vypadá slibně. Snad se konečně stane to, co už léta vyhlížíme,“ přeje si Viktor Pešek. Podle něj je nutné desítky náctiletých obyvatel sídliště usměrnit správným směrem, jinak v lokalitě hrozí další zhoršení situace. Nízkoprahové centrum by se zaměřilo na aktivní využívání volného času, prevenci kriminality, snížení rasového napětí, sportovní a kulturní aktivity a spolupráci s dalšími subjekty.