Událost ve Dvořisku bude připomínat pamětní deska, kterou svému strýci navrhl Jaroslav Klenovský. „Otec Vlastimilovu památku udržoval. Měl jsem to udělat v době, kdy byl ještě naživu, chci mu splatit dluh," vysvětluje svou motivaci autor návrhu, který zhmotnil akademický sochař Nikos Armutidis.

Pětice mladých mužů tehdy svázala dva „esenbáky" hlídkující na letišti. Když ale připravovali stroje k letu, situace se zvrtla. A to ne náhodou. „Nastalo několik chyb, i jejich nerozvážností a mládím. Měli například dohodu, že s sebou nebudou brát žádnou ženu, to ale Vlastimil porušil. Heda Prokopová navíc příslušníkovi SNB povolila pouta, když dala na jeho nářky. Dokázal se potom ze spoutání vyprostit a Vlastimila a Hedu zastřelil," rekapituluje událost, která byla pro jeho rodinu obrovskou tragédií, Jaroslav Klenovský.

Tragický příběh připomíná filmový scénář… Jako ojedinělý ho vidí také Richard M. Sicha, ředitel Muzea čs. opevnění z let 1935 – 1938. „Lidé se snažili využívat běžnější způsoby útěku. V době tuhého režimu v 50. letech fungovalo hlavně převaděčství. V uvolněnější době v 60. letech byla největší vlna emigrace například přes Jugoslávii. Únos letadla nebo vozidla tady až tak obdobu nemá, případ Klenovského je relativně ojedinělý a zajímavý z hlediska způsobu, jaký zvolil," říká historik.

Pamětní deska s portrétem Klenovského bude na letišti ve Dvořisku odhalena v sobotu 11. června v 16 hodin při leteckém dni Choceňské nebe.