Sedm desítek novofundlandských psů bylo k vidění na tradiční velikonoční výstavě, kterou v sobotu pořádal Novofundland klub Česká republika v areálu lanškrounské Obory.

Paradoxně pomohla pohraniční stráž

„Velikonoční klubové výstavy jsme dělávali v Moravské Třebové, kde měla velkou tradici i podporu města. Nestačila však ubytovací kapacita a my jsme byli nuceni hledat jiné místo. Letos jsme to zkusili v Lanškrouně a podmínky v Oboře jsou pro nás ideální. I když zde nejsou vytápěné chatky, má nás Pánbůh rád, je nádherné počasí a všechno vychází,“ řekl Deníku předseda pořádajícího klubu Jiří Janda.

Chov novofudlandského psa má v našich zemích dlouhou tradici, která sahá až do poloviny devatenáctého století. „Nejstarší český standard pochází z roku 1903. Chov sice utrpěl oběma světovými válkami a doplatil i na začátek padesátých let minulého století, pak se ale o obnovení chovu paradoxně hodně zasloužila pohraniční stráž. ´Fundlanďáky´ používala na lodích na Dunaji, na západní hranici pak i jako stopaře. Novofundlandský pes je výborný v práci ve vodě, ale i při stopování. Nesnáší však příliš změny majitele, což potřebám ozbrojených složek nevyhovovalo, takže se poměrně brzy dostaly feny z vojenského chovu do civilních rukou. Na to pak navázala řada dalších chovatelů, kteří přivezli další jedince a chov znovu vybudovali. Náš klub vznikl v roce 1967, předtím byli chovatelé novofundlandských psů organizováni v klubu chovatelů velkých plemen. To plemeno netrpí nějakými módními vlnami, počet jeho příznivců je stálý. Dnes jsou v republice zhruba dva tisíce těchto psů, zhruba desetina jich je organizovaná v klubu,“ dodal Jiří Janda.

Krásný, rozvážný, fantastický k dětem

A jaký je vlastně novofundlandský pes? „Je krásný a má dobré povahové rysy. Je rozvážný, fantastický k dětem. Dokáže hlídat, i když hlídání jeho doménou není. Hodně s ním cvičíme vodní záchranu, využíváme ho také ke canisterapii, má příznivý vliv na hendikepované i staré lidi, dokáže jim dodat energii,“ chválí „fundlanďáky“ Jiří Janda. Jak ale upozorňuje, jsou tito psi poměrně hodně nároční na „údržbu“, což si každý, kdo si je chce pořídit, musí uvědomit.

Výsledky naleznete ZDE