Sledovaný pořad divákům představil nejen arboretum, ale také místní pamětihodnosti a zříceninu hradu Žampach.
Štáb cestovatelského pořadu Toulavá kamera České televize přilákalo na Žampach především místní arboretum a zámecký areál, který se po rekonstrukci těší zvýšenému zájmu veřejnosti. Zájem byl také o historii místa, především z dob, kdy místní hrad obývali královéhradečtí jezuité. Kromě arboreta, zámecké kaple a hradního vrchu se natáčelo také u místního pranýře a u starých roubenek u silnice.
Organizační manažerka domova Kateřina Sloupenská k samotnému natáčení, které proběhlo ve dvou dnech uvedla: „Ze zámeckých interiérů se v krátké reportáži představily zámecká kaple a zimní zahrada, která byla postavena podle plánů zimní zahrady z období, kdy na zámku žili manželé Lützowovi. Větší část reportáže je pak zaměřena na místní arboretum a nejvzácnější dřeviny. Chtěli jsme divákům také ukázat naši vyhlídku na Orlické hory.“
Natáčení přerušil silný déšť a bouřka, a tak se některé záběry dokončovaly až druhý den za krásného slunečného počasí. Domov pod hradem Žampach, který provozuje místní Turistické informační centrum a Arboretum Žampach doufá, že reportáž přiláká do areálu další návštěvníky. „Prostřednictvím těchto návštěv se nám totiž daří přibližovat zařízení sociálních pobytových služeb více běžnému prostředí. Srdečně zveme veřejnost k návštěvě našeho arboreta, které se nyní převléká do podzimních barev,“ dodala Kateřina Sloupenská.
Odvysílanou reportáž můžete vidět v internetovém archivu pořadu Toulavá kamera České televize:
http://www.toulavakamera.cz/article.asp?id=3345 (gr)