Tornádo se hnalo rychlostí až 300 kilometrů za hodinu. Vzdušný vír se dotkl země severovýchodně od Břeclavi a postupoval nejprve přes Hrušky. Kriticky pak zasáhl městys Moravská Nová Ves, obce Mikulčice, Lužice a městské části Hodonína Bažantnice a Pánov.

Při katastrofě zemřelo šest lidí, bylo poničeno asi 1200 domů, kolem dvou set muselo jít k zemi.

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku zahynul během řádění živlu spolumajitel hospody na náměstí Jan Sečkář. Restauraci i rodinný dům tornádo zničilo. Rodina po dvou letech podnik, který vlastní už sto let, vybudovala znovu, otvírat ho má brzy.

„Z technických důvodů se nám bohužel nepodařilo otevřít 24. června, ale budeme se snažit co nejdříve to dát dokupy,“ sdělili majitelé.

Ivanu Sečkářovi živel zabil bratra a zároveň spolumajitele podniku v jedné osobě. Přes všechny útrapy se rodinného podniku nevzdal, byť jej s obnovou přemlouvali členové rodiny.

„Babička tady začala provozovat hospodu přesně před sto lety. Po komunistech jsme ji už jednou oživili. Restaurace živila většinu rodiny a snad zase bude,“ pověděl Deníku už při prvním výročí katastrofy, tehdy uprostřed stavby nové restaurace.

Výročí připomněla Sousedská slavnost

O víkendu při druhém výročí řádění tornáda se v Moravské Nové Vsi uskutečnila Sousedská slavnost. Jihomoravský hejtman Jan Grolich v sobotu přijel do Lužic a poděkoval všem, kteří po ničivém tornádu pomáhali.