„Máme 18 slepic a musím říci, že se o ně trošku bojím. Zatím je aspoň nebudu pouštět ven,“ vyjádřila obavy o budoucnost svého „hejnička“ Ludmila Stratílková.

Poučte děti!

„Zatím si lidé myslí, že to bude dobré, větší obavy na nich nejsou vidět,“ konstatoval další „sčítač“ Otto Brýdl. Tak ovšem hovořil ještě před šokující odpolední informací hygieniků, že tisovský virus je pro lidi nebezpečný.

Ivan Hudeček z Tisové bydlí asi 150 metrů od zemědělského areálu a ještě včera dopoledne obavy z ptačí chřipky odmítal. „Pokud se budou lidé ptát ornitologů, tak jim jednoznačně řeknou, že se mají bát, až budou ptáky.“ Odpolední zveřejnění zprávy, že je virus ptačí chřipky vysoce patogenní, komentoval takto: „Ačkoli je to nebezpečnější virus H5N1, pak věřím, že při přijetí všech bezpečnostních opatření nebudou zdraví a životy lidí v obci ohroženy. V žádném případě nechci propadat panice ani ji šířit.“

Krůtí farma se zaplnila desítkami vojáků, hasičů a dalších složek, které včera zajišťovaly likvidaci drůbeže i podestýlky, dále bude následovat dezinfekce prostor.

Důležité je ujištění vicehejtmana Romana Línka a odborníků, že je pravděpodobnost nakažení lidí minimální: „Pardubický kraj a všechny složky integrovaného záchranného systému dělají maximum pro to, abychom nešťastnou situaci zvládli, a to ve spolupráci se samosprávami dotčených obcí a pochopitelně družstvem v Zálší. Včerejší opatření, která jsme přijali v poměrně rekordním čase, jsou plněna a lidé se nemusejí ničeho obávat. Jsme v hodinovém dotyku s ministrem zemědělství Gandalovičem a snažíme se informovat i všech devět obcí v okolí Tisové. Médiím chceme ještě dnes předat základní informace pro občany, aby věděli, jak se v této situaci mohou chovat a do jaké míry to může ovlivnit běžný život.“

Přesto považujeme za nutné zveřejnit zásady ochrany před nákazou, jež by si měli vzít za své především občané poblíž ohniska ptačí chřipky:

  • -  chránit se kontaktu s uhynulými ptáky, nedotýkat se ptačích výkalů
  • - poučit děti, aby se nedotýkaly nalezených nemocných nebo mrtvých ptáků a nehrály si s drůbeží
  • -  nezpracovávat nemocnou drůbež
  • -  dbát o osobní hygienu, umývat si ruce, přezouvat se, převlékat se po kontaktu s drůbeží
  • -  informovat o nálezu většího počtu uhynulých ptáků veterinární správu
  • - chránit psy, kočky apod., zabránit jim v kontaktu s uhynulými či nemocnými ptáky

„Zdravě uvažující čistotný člověk by se rizika onemocnění ptačí chřipkou neměl obávat. Dospělí musejí dohlédnout na děti, aby se nedotýkaly mrtvých ptáků nebo jejich trusu,“ vzkazují veterináři.