„Nahrála“ jí početná skupina obyvatel, která se peticí postavila proti chalupářům.
Jak už Deník informoval, na březnovém zastupitelstvu došlo k revokaci usnesení č. 2011/22. Starosta Teodor Šmok vysvětlil, co přesně onen krok znamená: „Na zasedání zastupitelstva obce došlo k revokaci usnesení ve vztahu k uspořádání ankety s právem hlasování vlastníků nemovitostí v obci Mladkov.“ Zastupitelé dali za pravdu skupině 120 obyvatel, která petici podepsala a předložila. „Petice je formulována jako odepření hlasovacího práva majitelům nemovitostí bez trvalého pobytu na katastrálních územích obce Mladkov v anketě k vyjádření stanoviska ve věci plánované výstavby větrných elektráren na území obce Mladkov. S podmínkou, aby se hlasování zúčastnily pouze osoby oprávněné, osoby starší 18 let a mající trvalý pobyt v obci,“ přiblížil znění petice starosta. „Domnívám se, že vedení obce neudělalo moudrý krok, když se nechalo od sto dvaceti voličů podepsaných pod peticí postavit do role soudce, který rozdělí vesnici na ´lufťáky´a místní. V Mladkově a Vlčkovicích je celkem 445 voličů, takže, ať počítám, jak počítám, je pod peticí podepsáno jen 27 procent oprávněných voličů,“ komentuje petici Ivana Marečková.
A jak odpůrci vidí nastalou změnu? „Je to ukázka, jak snadno se dají manipulovat zastupitelé, mnozí z nich možná ani nevěděli, o čem vlastně hlasují. Když se v závěru schůze občané zeptali, co se vlastně tedy tou přijatou revokací mění, nebyli schopni pohotově zareagovat a jednoznačně říci, co tím myslí. Nakonec to tedy vyznívá tak, že nyní není schválena ani anketa, ani referendum,“ sdělila svůj postřeh Ivana Marečková. Anketě ale rozhodně ještě definitivně „neodzvonilo“, usnesení o závaznosti jejího výsledku nebylo revokováno a stále tedy platí.
Pětice zastupitelů nyní vybírá právní firmu, jež posoudí smlouvy obce s investory výstavby větrných elektráren. „Advokátní společnost by měla posoudit platnost jednotlivých smluv, jejich vypověditelnost a případné finanční vyrovnání, vrácení finančních plnění nebo sankce,“ vysvětluje starosta.
A co bude potom? Anketa, referendum, nebo nic? „Ze strany vedení obce dokonce zazněla myšlenka, že pokud by smlouva s investorem byla uznána za dobrou, tak by museli zjistit, jestli by se referendum mohlo konat,“ tvrdí Ivana Marečková. Teodor Šmok se prozatím zdržuje komentáře: „Až bude proveden právní rozbor smluv, zaujme stanovisko zastupitelstvo obce. A jeho závěr nemohu předvídat.“
Petice ale v Mladkově mohla „zadělat“ na patovou situaci. Co když teď oba „tábory“ budou předkládat petice a dojde k „revokaci revokace“? „K případným dalším peticím a postupům, které nemohu zcela vyloučit, se v současné době nebudu vyjadřovat,“ říká Teodor Šmok.