Křesťanství jako moderní životní styl pro mladé? Zřejmě ano. Jak jinak si vysvětlit takový nával u baptistů? Teenageři, kteří by mohli v neděli ráno dospávat včerejší flám, se hrnou do modlitebny. Je půl desáté dopoledne a sborový dům je plný k prasknutí. Stovka lidí obsadila všechny židle do poslední. Ti, kdo přišli těsně před začátkem, musejí vzít za vděk sraženými stoly. Staří, mladí, rodiny s dětmi, všichni sledují skupinku teenagerů před kazatelnou. Dnes je jejich velký den. Rozhodli se stát křesťany, a protože bible učí, že kdo chce následovat Ježíše Krista, má se na znamení víry pokřtít, ponoří se za chvíli do bazénku.

Nalézají víc, než jen pouhou filozofii

Ten je většinu roku vypuštěný a schovaný pod pódiem. Kazatel stojí po pas ve vlažné vodě baptisteria, jak se bazénku říká, a teenageři v bílém rouchu jeden po druhém přicházejí. „Věříš v Ježíše Krista jako svého Pána a Spasitele?“ zazní otázka. „Ano.“ Pak tedy šup pod hladinu. Baptisté křtí ponořením, jak bylo zvykem před dvěma tisíci lety v počátcích církve. „Nekřtíme malé děti, protože chápeme křest jako potvrzení víry. A zda bude člověk věřit, se musí rozhodnout sám za sebe,“ vysvětluje kazatel Vladimír Zeman (na snímku M. Žalmana s Veronikou, jednou ze křtěných). On sám ve věřící rodině nevyrůstal a pro Krista se rozhodl ve dvaceti letech, když před tím vyzkoušel jógu, kung-fu a new age.

Fakt, že křesťanství není záležitostí výchovy, ale vědomého rozhodnutí, potvrzuje sedmnáctiletá Miriam, která byla v neděli jednou z pokřtěných: „Já jsem sice vyrůstala ve věřící rodině a o Bohu jsem nikdy nepochybovala, ale když mi bylo asi patnáct, začala jsem si uvědomovat vnitřní prázdnotu. Začala jsem hledat smysl a naplnění své existence.“ Odpovědi na její otázky jí dal Bůh, když se rozhodla pozvat ho osobně do svého života.

Podobnou zkušenost, že Ježíš Kristus je živý Bůh, který má zájem o osobní setkání s člověkem, má další z mladičkých křtěnců – Alena. „Začala jsem chodit na mládežnická setkání v církvi kvůli přátelství. Brali mě tady takovou, jaká skutečně jsem. Do té doby jsem vždy měla ve vztazích problémy, snažila jsem se přizpůsobovat jiným a napodobovat je,“ říká středoškolačka. Časem se začala zajímat o podstatu křesťanství a nalezla v něm mnohem víc než jen pouhou filozofii.

Kdo jsou baptisté?
Baptisté jsou křesťanská reformační církev, která zastává kongregační zřízení. To znamená, že každý sbor je samostatný a každý člen má právo zasahovat do sborových záležitostí. Jednotlivé sbory jsou sdruženy do jak jednot (u nás Bratrská jednota baptistů - BJB), tak do kontinentálních seskupení a světového svazu baptistů.
Název baptisté má svůj původ v řeckém slově označujícím „ponoření“ neboli křest. Baptisté mají spolu s ostatními křesťanskými církvemi společné vyznání víry. Počátky působení baptistů na území dnešní České republiky spadají do období poloviny devatenáctého století. Ve Vysokém Mýtě se začal nový sbor rodit na přelomu let 1922 až 1923.

IVETA DANKO