A těm se návštěva jedné z nejmodernějších středních automobilových škol v celé České republice náramně líbila! Potvrzovala to i skutečnost, že v tomto „automobilovém ráji" se do všech manuálních aktivit ochotně zapojovaly také dívky. „V současné době u nás studuje kolem pěta- dvaceti děvčat a v budoucnu jejich počet rádi rozšíříme. Třeba maturitní obory silniční doprava – dopravní prostředky, autotronik nebo průmyslová ekologie, který je úplně nový, jsou pro ně určitě vhodné," doporučil ředitel SŠ automobilní Zdeněk Vojtěch.
Velký význam automobilní školy pro město Ústí nad Orlicí připomenul místostarosta Jiří Preclík. „Střední školy jsou pro naše město nesmírně důležité. Pokud by v něm chyběli studenti, vytratil by se z něho mladý společenský život. Jsme rádi, že ve městě máme automobilní školu, protože mnohé akce, které pořádá – například podzimní Autosalon – patří k velice dobrým a navštěvovaným," řekl Jiří Preclík.
Výměna kola dala mladíkům zabrat
Žáci ze sedmi základních škol z celého regionu měli tentokrát v rámci TECHNOhrátek den opravdu nabitý mnoha činnostmi. Organizátoři pro ně připravili v budově školy jízdu na trenažeru, zapojování elektrických obvodů a ekologické třídění materiálů podle kategorie odpadů. V areálu moderních dílen ve Třebovské ulici se zase proměnili v autolakýrníky, výrobce plechových štítků a mnozí i poprvé v životě dokonce v řidiče!
„Kvůli dešti jsme sice museli oželet jízdu na motokárách, ale další aktivity to účastníkům plně vynahradily. Každý žák obdržel v lakovně bílé tričko, na které si mohl sám nastříkat obrázek či nápis podle svého výběru. Nejprve úžas a vzápětí nadšení vyvolala možnost posadit se na místo řidiče v osobním automobilu a za asistence instruktora se projet na velkém parkovišti. Motory sice chvílemi úpěly, ale naštěstí šlo o cvičné vozy. Úžasný byl také pohled na studenty automobilní školy, kteří měli před zraky přítomných žákyň o motivaci postaráno a na jednotlivých stanovištích předváděli to nejlepší ze svého umění," popsala atmosféru TECHNOhrátek manažerka Helena Bártlová.
Perspektiva technických oborů
Volbu technických profesí školákům doporučila rovněž ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská. „Věřím, že podrobná exkurze v automobilní škole v Ústí nad Orlicí vám pomůže v inspiraci při výběru budoucího povolání také navíc zárukou, že se nestanete klienty našeho úřadu," uvedla Vladimíra Lesenská.
V tradiční soutěži manuálních činností zvítězili žáci Základní školy Riegrova, Svitavy. Ve vědomostním kvízu naopak uspěla Základní škola Resslova, Hlinsko.
Anketa: Máte už představu o svém budoucím povolání? A co vás tu nejvíc zaujalo?
Ondřej Harašta, 8. třída
ZŠ Felberova Svitavy
„Chtěl bych studovat střední školu s maturitním oborem. Lakýrnictví by mě určitě bavilo. Prý tady budou otevírat nějaký nový obor, ještě popřemýšlím a uvidím. Líbilo se mi stříkání na trička."
Dominik Pechr, 8. ročník
ZŠ Hradec nad Svitavou
„Chci se stát automechanikem. Možná se sem budu hlásit, protože mě baví pracovat na autech. A jestli mě tu něco zaujalo, tak výměna kol."
David Štěpánek, 8. třída
ZŠ Riegrova Svitavy
„Chtěl bych být kuchařem, protože rád a často vařím. Nejvíc mě zatím bavilo vyměňování kol u auta. Hodí se to umět."
Petr Pětioký, 7. třída
ZŠ Proseč
„Představu mám. Rád bych pracoval v zemědělství. Zajímá mě oprava zemědělských strojů. Užil jsem si jízdu na trenažeru."