VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technické vzdělání zasluhuje podporu, shodli se

Ústí n. O. – Kulatý stůl musel být nakonec ve tvaru rozměrného písmena E, aby se k němu všichni pozvaní vešli. Jednání o současné situaci v oblasti technického a přírodovědného školství, které pořádala v pondělí Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí, se totiž setkalo s vysokým zájmem nejen partnerů z řad malých, středních i velkých firem. O aktuálních problémech středního školství v Pardubickém kraji debatovali také zástupci místní samosprávy, Pardubického kraje v čele s radní Janou Pernicovou, odborníků z úřadu práce či výchovných poradců a dalších pracovníků základních škol.

20.3.2014
SDÍLEJ:

"Kulatý stůl" na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.Foto: Jan Pokorný

Řešení je 
nutné najít

Střední školy, jež kraj zřizuje, se musí vyrovnat s nelehkou situací. V uplynulých pěti letech klesl počet jejich žáků o bezmála pět tisíc a v dlouhodobém horizontu nelze čekat změnu k lepšímu. Odborné školy cítí v konkurenci gymnázií úbytek žákovské kvantity i kvality dvojnásob. Podle Jany Pernicové, radní Pardubického kraje pověřené řízením školství, není na co čekat. „Z padesáti osmi škol klesnou letos třiceti třem příspěvky od ministerstva z důvodů poklesu počtu žáků. Ředitelé jsou v této situaci nuceni propouštět aprobované učitele, pokud by toto postihlo kantory odborných předmětů, znamenalo by to pro jejich školy katastrofální situaci," uvedla během setkání a dodala: „Buď se vydáme i nepříjemnými cestami, nebo by musel kraj školy dofinancovat. Tím však problém nevyřeší."

Pomoc hledají u firem

Ředitele SŠUP Zdeňka Rösslera potěšila v pondělí účast více jak dvaceti partnerů školy z řad firem. Právě ony totiž představují pomyslnou pomocnou ruku. Umožňují odborné praxe a odborný výcvik žáků, pomáhají se vzděláním pedagogů, případně podporují školu finančně či materiálně. A v neposlední řadě jsou budoucími zaměstnavateli mnohých absolventů. „Tyto schůzky mají za úkol otevřít diskuzi o tom, jakým způsobem se partneři mohou podílet na odborném vzdělávání a co mohou školy udělat samy. Jsou i testem kroků, jež školy do současnosti podnikly. V našem případě jde o zapojení do projektu kraje Rozvoj přírodovědného a odborného vzdělávání," zmínil aktivitu, do níž se ústecká škola zapojila ve snaze oživit zájem o technické profese.
Samotné firmy se spolupráci nebrání, naopak. S ohledem na klesající podíl odborného vzdělávání v Česku je trápí nedostatek pracovníků z řad absolventů i jejich klesající kvalita. To potvrdil například výrobní manažer lanškrounské firmy Soma Jiří Miřejovský. „Mladí jdou dnes často snazší cestou, jenže technika není jednoduchá. Velký vliv má také rodina, která zmíněnou snazší cestu často podporuje. Výdělky pracovníků v těchto oborech jsou poměrně slušné, bohužel očekávání často neúměrně vyšší," okomentoval jeden z negativních jevů současnosti. Za stávající situace je podle něj nutné spolupráci prohloubit a preferovat kvalitu. „Cesta, kterou jsme si vytyčili, je správná. Firmy by měly školy maximálně ekonomicky podpořit tak, aby dodávaly kvalitní absolventy, kteří pro ně budou přínosem."
Činit by se podle Jiřího Miřejovského měl také stát. „Aktuálně schází větší podpora ze strany státu pro firmy, které produkují finální výrobek. Naše ekonomika by na něm, podobně jako německá, měla být postavena. Bohužel jsme dvacet let činili opak, finální výrobek padl téměř na nulu a stali jsme se republikou kooperačních firem," dodal.

S výchovou začít už na „základkách"

Upadající zájem o technické obory má podle mínění většiny oslovených svůj prvopočátek už na základních školách. Právě z nich se v posledních letech vytratila polytechnická příprava, žáci tak ztrácí manuální zručnost a rozvoji motorických schopností není věnována dostatečná pozornost.
Tomuto trendu se snaží SŠUP vzdorovat, v rámci projektu Rozvoj přírodovědného a odborného vzdělávání navázala spolupráci se čtyřmi základními školami, jejich žáky chce vést k pozitivnímu vztahu k technice. Ráda by navázala spolupráci i s dalšími, především menšími školami. „Žáky je třeba pozitivně ovlivňovat už v nižším věku. Chceme jim dát možnost, aby se s realitou oboru seznámili zajímavou formou. Už dávno totiž neplatí, že strojírenské profese znamenají ruce po lokty od šmíry," pohovořil o mylné představě řady žáků Zdeněk Rössler.
S technikou ponovu se obeznámili také účastníci pondělního více jak čtyřhodinového setkání. Během přestávky jim totiž vedení školy prezentovalo vybavení, které SŠUP pořídila pro dvě plánované odborné učebny. „Předvedli jsme ukázky robotických stavebnic, malých obráběcích strojů CNC či stavebnic pro zkoumání přírodních jevů. Seznámili jsme přítomné s vybavením v oblasti přírodních věd, například uceleným systémem Pasco využívaným v oblastech fyziky, chemie, elektrotechniky a strojírenství," uvedl ještě ředitel.

Jan Pokorný

Autor: Redakce

20.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 20 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér - Detailista. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: rozpracování 3D dokumentace na 2D dokumentaci a úplné okótování rozkreslovaných dílů, kontrola správnosti a tolerance rozměrů jednoduchých a pravidelně se opakujících typů součástí; příprava, tisk, čipování a kompletace výkresové dokumentace pro výrobu, řádné předávání dokumentace zákazníkovi dle příslušných předpisů, spolupráce s technologem nástrojárny. , , Požadavky: USO/VŠ strojírenský nebo jiný technický směr, znalost programů – konstrukční (UG), kancelářské (MS Office), znalost technického kreslení., , Další informace: pracovní smlouva na dobu určitou, po roce s možností změny na smlouvu neurčitou. Nástupní plat podle dosavadní praxe. Možnost dalšího profesního růstu a vzdělávání v oboru., , Praxe není nutná, vhodné i pro absolventy SŠ, VŠ bakalářského stupně, VŠ magisterského stupně bez praxe – možnost kariérního růstu na pozici konstruktér., , Nabízíme:Odpovídající mzdové ohodnocení. Zaměstnanecké benefity: příspěvek na obědy, odměna za plnou docházku v rozsahu 1 placeného pracovního volna/měsíc, dle platných pravidel, po roce příspěvek na penzijní připojištění, měsíční příspěvek na cestu do práce, využívání výhod cafeterie na sport, kulturu, relaxaci a péči o zdraví., Možnost jazykového vzdělávání, doškolení PC dovednosti, dále dle potřeb pozice., Práce v týmu pro přední automobilky.. Pracoviště: Forez s.r.o., 561 22 Ostrov. Informace: Marcela Píšová, +420 465 352 211,775 752 763.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 26 000 Kč

Svářeči Svářeč v ochranné atmosféře. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Česká Třebová, POŽADUJEME: , - platné oprávnění pro svařování ZK 135(CO2) nebo ZK 141 (TIG) a zkušenosti se svařováním, NABÍZÍME: dobré sociální zázemí v moderním prostředí, významně dotované stravování, 5 týdnů dovolené, příplatek za práci v odpolední směně, příplatek za prostředí při svařování 10 Kč za odpracovanou hodinu, příspěvek na penzijní připojištění až 1000 Kč měsíčně a další benefity. S příplatky a prémiemi při dobrém výkonu hrubá hodinová mzda nad 160 Kč/hod.. Pracoviště: Korado, a.s., Bří Hubálků, č.p. 869, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Pavla Kolářová, +420 465 506 343.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 26 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED NEBO DLE DOMLUVY, Místo výkonu práce: Písečná č.p. 141, 561 70 Písečná + práce na stavbách, Požadujeme: , - platný svářečský průkaz, - bezúhonnost, spolehlivost, - zdravotní způsobilost, - praxe v oboru vítána, Kontakt: telefonicky v pracovních dnech do 15 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Mados mt s.r.o. - dlouhoňovice, 561 70 Písečná. Informace: Roman Baláš, +420 603 269 006.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 800 Kč

Ruční baliči RUČNÍ BALIČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: ACE Trade spol. s r.o., Vrbová č.p. 621, Hylváty, 562 03 Ústí nad Orlicí 3, Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Eurozone cz s.r.o. - pracoviště ace trade spol. s r.o. ústí nad orlicí, Vrbová, č.p. 621, 562 03 Ústí nad Orlicí 3. Informace: Mikhail Ergorenkov, +420 776 717 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání Jiskra Litomyšl vs. TJ Svitavy.

Účty složeny, sezona končí

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

OBRAZEM: V Nekoři pasovali prvňáky

Nekoř /FOTO/ - V indiánskou vesnici se ve čtvrtek odpoledne proměnila zahrada nekořské školky. Uskutečnilo se tu totiž pasování předškoláků na prvňáky, ještě předtím si děti pro své rodiče a prarodiče připravily indiánský program. A nechyběli ani sladcí indiánci…

Přivezli významná ocenění a váleli na mistrovství České republiky

Česká Třebová - Vybrané jedince z DSC GYM čekala cesta do USA, kde se dočkali velké pocty. Udělovaly se černé pásy.

Šokující pohled do slepičích koncentráků. Jsou i u nás v regionu

Čeperka/Svinčany – Chovy odpovídají normám. Ale pohled na normu v praxi není příjemný.

Zlato z Plzně. Hasiči z Pardubic a Ústí ovládli soutěž družstev v TFA

Ústí nad Orlicí/ Plzeň - Dřina se vyplácí. Hasiči z Pardubic a Ústí nad Orlicí teď za ní berou zlato. Víkendové závody TFA v Plzni totiž tým ve složení Ondřej Pavlík, Marek Víšek, Petr Plaček a Daniel Knápek (stanice Pardubice) a Jiří Mikulecký (Ústí nad Orlicí) soutěž družstev ovládli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT