Během tří dnů se vystřídalo ve škole přes sto padesát žáků osmých tříd ze škol na Orlickoústecku. „Technické hry se konají již druhým rokem a jejich cílem je motivovat děti ke studiu technických oborů," uvedl Jiří Vaško, výchovný a kariérní poradce na letohradské škole. Osmáci, kteří uvažují o studiu technických oborů, byli rozděleni do dvou skupin, první tvořili budoucí studenti maturitních oborů, druhou tříletých učebních oborů. Hry se jim líbily, na úseku průmyslovky mělo největší úspěch vytváření a prohlížení 3D fotografií a projektování rodinného domu, napínavé chvíle se střídavými úspěchy i nezdary zažívali žáci při stavění oblouku z dřevěných špalíčků a polystyrénových trojúhelníčků, někteří opravdově soupeřili v co nejdelším výstřelu náboje z modelu katapultu, jehož nejúčinnější nastavení od nich vyžadovalo technické uvažování.

„Také nově zařazený geocaching byl velice oblíbenou disciplínou. Nebylo to jen kvůli drobnému sladkému pokladu, který žáci na konci hledání objevili, ale především proto, že se naučili přístroj ovládat a používat. Možná právě geocaching vzbudí u některých účastníků zájem o obor se stejným počátkem slova. Jde totiž o obor geodézie, který se právě na letohradské průmyslovce studuje jako na jediné střední škole ve východních Čechách," konstatoval pedagog.

Na pracovišti středního odborného učiliště slavilo úspěch sestavení dřevěného panáčka z jednotlivých částí, jeho omalování a poté osazení elektronikou, diodami a baterií a jeho „oživení". Také ukázky práce na CNC strojích a svařování vzbudily jejich zájem.

Zpestřením letošního ročníku byly pro žáky základních škol ukázky z mimoškolní činnosti současných učňů Václava Valoucha a Libora Hubálka, kteří předvedli vlastnoručně inovované modely dálkově řízeného auta a helikoptéry osazené kamerou, která všem ukázala zajímavé letecké záběry na areál učiliště.

Na obou pracovištích byli oceněni ti žáci, kteří prokázali dobrý vztah k technice.

Že Technické hry na Průmyslové střední škole v Letohradu přinášejí výsledky, se ukázalo během přijímacího řízení. „Letos nám do prvních ročníků nastoupilo zhruba dvacet procent žáků, kteří se u nás na škole vloni při prvním ročníku Technických her přesvědčili, že je technika baví. Víme také, že další žáci, kteří nás vloni navštívili, nastoupili na jiné školy technického zaměření v okolí," dodal Jiří Vaško.