„Když se nám v roce 2010 narodil první syn, byl to hodně silný zážitek. Vidět první vteřiny svého dítěte na světě, tomu se nic nevyrovná. Platil jsem za to tehdy pětistovku, ale dal bych ji klidně znova,“ vzpomínal Pavel Novotný ze Svitav. Když se mu o pět let později narodila dcera, na porodním sále už byl zadarmo.

Nemocnice v Pardubickém kraji zrušily poplatky za přítomnost tatínka u porodu v roce 2014. „Šlo o rozhodnutí kraje ještě přes spojením všech pěti krajských nemocnic,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Do té doby každá nemocnice účtovala jiný poplatek, průměrně se jednalo o pět set korun.

Poplatky zrušili jako první v porodnici v Litomyšli, a to už v únoru roku 2012. Paradoxně však jen rok a tři měsíce před zánikem zdejší porodnice. Porodníci v Litomyšli tehdy nečekali na plošné celorepublikové rozhodnutí a pětistovku zrušili sami.

„Naše oddělení se vždycky snažilo vycházet nastávajícím rodičům co nejvíce vstříc. Pět set korun mohou rodiče využít jinak, třeba k nákupu potřebných věcí pro miminko,“ sdělil tehdejší primář litomyšlské porodnice Harald Čadílek.

Porody do vody

Právě nemocnice v Litomyšli byla před lety mezi prvními v zemi, které umožnily tatínkům, aby své potomky mohli vítat přímo na porodním sále. Litomyšlští porodníci také umožnili matkám porody do vody. Poslední děti se však v Litomyšli narodily na konci května roku 2013. Svitavská porodnice v té době ještě účtovala tatínkům pět set korun za přítomnost u porodu, a to i u toho císařským řezem.

„Za celou dobu existence akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje, tedy od 31. prosince 2014, nemuseli tatínci ani jiné blízké osoby hradit poplatky, které souvisí s jejich účastí u porodu. Také ochranné pomůcky poskytuje nemocnice tatínkům a jiným blízkým osobám při porodu bez poplatku,“ dodala Semrádová.

Tatínci musí mít k porodu speciální ochranný oblek, návleky nebo čepici. Zatímco v jiných krajích tatínci ještě někde platí, ti v Pardubickém kraji ušetří.

„Pětistovka, to je balík plenek. Dnes je vše drahé a každá koruna je s dětmi dobrá,“ dodal novopečený tatínek František Prokop z Pardubic.