Role mužů v rodinách je nezastupitelná. Motivovat je k ještě většímu zapojení do rodinného života má společná kampaň Sítě mateřských center a Ligy otevřených mužů nazvaná „Táta dneska frčí“, která nabídla v prvních třech červnových týdnech program zaměřený právě na tatínky.

Akci ušitou tátům na míru už uspořádalo ústecké Mateřské centrum Medvídek nebo Rodinné centrum Pohoda v Žamberku. Další chystá Rodinné centrum Srdíčko ve spolupráci s Ligou otevřených mužů v Ústí. První ústecký Táta fesT vypukne na zahradě Jednoty bratrské v sobotu v 15.30 hodin. Program bude zábavný nejen pro otce, ale pro celou rodinu. K připraveným atrakcím má patřit lukostřelba, střelnice se vzduchovkou, závody na playstationu, dýchání do „anduly“, deskové hry, promítání grotesek, posílání psaníček na baloncích nebo hod závažím.

Do kampaně se zapojí také Mateřské centrum Dětský svět v Lanškrouně, které pořádá rovněž v sobotu hravé odpoledne S tátou kolem světa od 16 hodin v autokempu Knoflík. Pozadu nezůstane ani choceňské Rodinné centrum Beránek. Tátové v akci se předvedou v sobotu od patnácti hodin v parku. Pořadatelé z Beránku vymysleli pro rodinné týmy složené z tatínků a dětí netradiční disciplíny. Maminkám a dalším příslušnicím něžnějšího pohlaví není vstup zakázán, ale do soutěží se nesmějí zapojit, mohou fandit a působit coby roztleskávačky.

Všichni, kteří se chtějí projektu v Chocni zúčastnit, by se měli přihlásit do čtvrtka v Rodinném centru Beránek. Sobotní netradiční soutěžení uzavře velké společné opékání přinesených buřtů či masa.

Jak konstatovali vyhlašovatelé kampaně, v Česku se zatím nenašla politická vůle Den otců stanovit jako významný den ČR. Rodiny, které se zapojují do činnosti mateřských centrech u nás, však posvěcení shora k oslavě nepotřebují.

(daf, pá)