Není to první vydané DVD tohoto studia, ale toto se přece jen liší od ostatních svého druhu. Zabývá se totiž tématy, která se jen pozvolna dostávají do povědomí veřejnosti a jsou čím dál více vyhledávána. A to využitím tradiční čínské medicíny pro těhotné matky a děti, využitím aromaterapie v tomto období ženy i děťátka, cvičením pro těhotné a praktickým návodem postupu masáže miminka. Ale to není vše. Každý, kdo si toto DVD zakoupí, podpoří tím sbírku, kterou Táňa Hejlová uspořádala pro školu tibetských dětí bez rodičů v indické Dharamsale – sídle dalajlamy.

Proč se objevuje tradiční čínská medicína ve vašem kosmetickém salonu?

Zdravotní stav každého člověka úzce souvisí se stavem pokožky a těhotenství je období ženy, kdy maminka využívá intenzivněji kosmetickou péči pro celé tělo. Při holistické masáži celého těla můžeme tedy podle tradiční čínské medicíny podpořit některé funkce v organismu a vhodným výživovým programem pomoci mamince od běžných obtíží. Zatížení drah meridiánů lze poměrně snadno odhalit při takové masáži a můžeme tak podpořit oslabené orgány i pročištění organismu. Bolesti zad, otoky, zvracení, zhoršený stav pleti, ale i vývoj samotného miminka závisí na vyváženosti funkcí orgánů, které můžeme podpořit bez použití klasických léčiv; tedy na bázi přírodních technik.

Objevují se běžně takové praktiky v kosmetice a masážích?

V takovéto míře v okolí o nikom nevím. Jednak je třeba k takovým praktikám vzdělání, které musí být odpovídající dle zákona a hlavně jde o ochranu klienta, dále jsou to jiné masáže než kosmetické nebo rehabilitační, a navíc tradiční čínská medicína není léčitelství. Je to medicína východního typu, tedy stejná jako naše, ale s využitím jiných technik diagnostiky a přírodních prostředků. Tedy i masáž miminka má svůj přírodní smysl. Kontakt mezi maminkou a děťátkem zvyšuje jejich vazbu, učí se vzájemně respektovat, zvyšuje se motorika dítěte a u maminky tato vazba kontaktu zvyšuje tvorbu hormonu prolaktínu, čímž může sama podpořit zvýšenou tvorbu mléka i délku kojení.

A co aromaterapie a používání éterických olejů? Považujete ji za módní záležitost?

Určitě módní záležitostí je, což dokazuje množství lahviček s oleji od různých firem a v různých obchodech jako je květinářství, zelenina i drogerie. Tyto oleje ale musíme umět rozlišovat. Není vše aromaterapie, co se tak nazývá. Olej, který příjemně voní, nemusí mít terapeutický účinek, protože není vyroben z bylin, ale vůně byliny je do něj jen částečně přidána a zbytek je na chemické bázi. Kvalitní éterické oleje můžeme najít i v léčivech a lékárnách. Například čistý TeaTree olej, nebo Fastum gel proti bolesti zad obsahuje také množství éterických olejů a mnohá další léčiva. Biochemická specifika těchto olejů závisí na rostlině a koncentrovanosti oleje. Jsou to velmi koncentované látky, se kterými se pracuje na bázi terapeutické

Kdo se na DVD podílel?

Na vzniku DVD vhodných jako dáreček pro maminky se podíleli mj. lékař Petr Hoffmann a porodní asistentka Hana Pustějovská.


Úmysl pomoci jeho prodejem i tibetským dětem získala Táňa Hejlová pod vlivem silných zážitků při své návštěvě přímo této školy a cesty po devíti státech Indie. Charitativní akci podporuje i naše přední skupina Kamelot z Brna. Prezentace DVD se bude opakovat na více místech. V pátek 22. února právě za účasti skupiny Kamelot v kulturním centru v Šumperku se bude odehrávat slavnostní koncert k této příležitosti. V tamní nemocnici totiž Táňa Hejlová vedla kurzy aromaterapie pro zdravotní personál. Zájem nemocnice účasti na tomto DVD dopomohl k natáčení přímo v porodnici, proto se teď všichni těší na společné setkání se skupinou Kamelot, která podporuje tento projekt na svých koncertech v celé republice a chystá se i do zahraničí.