„Soud dospěl k závěru, že obviněný poskytováním informací neporušil povinnost mlčenlivosti a neinformoval vědomě nepravdivě,“ uvedl soudce na závěr obsáhlého odůvodnění rozsudku.

Trestní oznámení na tajemníka podali začátkem letošního roku lídři místních politických sdružení Demokratické fórum Jindřich Marek a Společně pro Lanškroun Zdeněk Koutník. Připojil se k nim i Jaroslav Dajč, který před podzimními komunálními volbami působil jako volební zmocněnec obou uskupení.

„Obvinění jsem od samého začátku odmítal. Okresní soud se zcela ztotožnil s mým názorem a prakticky okamžitě, bez toho aniž by nařizoval hlavní líčení, celé trestní stíhání mé osoby zastavil. Dospěl k názoru, že skutek poskytnutí informace médiím ze strany vedoucího úřadu týkající se voleb není trestným činem a naopak deklaroval, že poskytování informací je v takovém případě povinností veřejně činných osob,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne, kdy soudní usnesení nabylo právní moci Jaroslav Brandejs.

Důvodem, proč lídři opozičních stran podali na Jaroslava Brandejse trestní oznámení, bylo jeho vyjádření k údajné manipulaci s petičními archy před říjnovými komunálními volbami. „Nelíbilo se nám, jak tajemník městského úřadu postupoval. Podobné případy vážně ohrožují principy demokracie,“ uvedl po zahájení trestního stíhání tajemníka letos v únoru Jindřich Marek.

O podezření informoval koncem loňského srpna jako první Deník. Mezi petičními archy předloženými Demokratickým fórem objevili pracovníci lanškrounského městského úřadu stránku, která kromě originálních podpisů obsahovala i pět nepůvodních, naskenovaných podpisů. Tajemník Brandejs podal, po konzultaci s krajských úřadem Pardubického kraje, kvůli možnému podezření z maření přípravy a průběhu voleb na orlickoústecké státní zastupitelství podnět k prošetření.

Policie věc prověřila a konstatovala, že k porušení zákona nedošlo. Naskenování podpisů na jednom z petičních archů však potvrdila. Podle státní zástupkyně Lenky Pospíšilové, které vyšetřování dozorovala, k tomu došlo nejspíše tím, že si dobrovolníci, kteří podpisy sbírali pro obě sdružení, Demokratické fórum i Společně pro Lanškroun, petiční archy předávali mezi sebou. „Vysvětlené to bylo tak, že někdo měl v ruce originální arch a potřeboval ho předat někomu jinému, tak arch naskenoval a poslal ho, aby někdo jiný mohl sbírat podpisy dál,“ uvedla státní zástupkyně.

Rovněž petenty, jejichž podpisy byly naskenované, policie prověřila. „Potvrdili, že to podepsali,“ dodala Lenka Pospíšilová. Podezření, že šlo o podpisy zkopírované z petičních archů Společně pro Lanškroun na petiční arch Demokratického fóra se však nepotvrdilo.

K ukončení trestního stíhání se vyjádřil rovněž starosta Radim Vetchý: „Jsem rád, že se potvrdilo, že úřad ani tajemník v této záležitosti nepochybil.“