„Já nevím, co teď jsem. Jsem tajemník ve výpovědi bez odvolání. Takový případ se v našem státě stal poprvé,“ komentuje rozhněvaně a zároveň nevěřícně.
Upozorňuje tak na rozpor, který nastal. Podle Zákona o obcích starosta tajemníka jmenuje a odvolává se souhlasem ředitele krajského úřadu a bez tohoto souhlasu je jmenování a odvolání tajemníka neplatné. Vedení města se však po poradě s právníkem rozhodlo pro podání výpovědi z pracovního poměru podle § 52 Zákoníku práce. Obešlo tak ředitele krajského úřadu Jaroslava Folprechta, který kopii výpovědi dostal až v pondělí. Ten Deníku přislíbil, že k celé záležitosti zaujme oficiální stanovisko.

„Tři králové“ přinesli výpověď

K události došlo na Tři krále odpoledne. Tajemník Ivan Prchal ji popsal následovně: „Do kanceláře vtrhli starosta a místostarostové, nestačil jsem říct ani dobrý den. Starosta mi přečetl výpověď. Nepodepsal jsem ji s tím, že výpověď se tajemníkům nedává. Asi si mysleli, že to neunesu, na chodbě čekala městská policie. Sebrali mi mobil, notebook, veškeré papíry, klíče…“ Starosta Jiří Dytrt páteční předání výpovědi vidí jako vyvrcholení dlouhodobé nespokojenosti s prací tajemníka: „Dlouhodobě panuje nespokojenost s prací pana tajemníka, postupně mu byly zasílány výtky o porušování pracovní kázně, neplnění úkolů, až to vyvrcholilo výpovědí.“
Starosta se vyjádřil i k přítomnosti strážníků: „Městskou policii jsem požádal, aby byla přítomna na chodbě, tedy na veřejném místě, z toho důvodu, kdyby došlo k nějakým komplikacím v rámci předávání kanceláře. Panu Prchalovi byl znemožněn odchod s počítačem, mobilním telefonem, zkrátka všechny věci byly s předáním výpovědi zapečetěny v kanceláři tak, aby nemohly být zneužívány.“ Podle starosty šlo o vygradování čistě pracovních záležitostí. Ze strany města to nebyl první krok. První pokus o odvolání Ivana Prchala totiž učinilo už v září roku 2009, na jaře následujícího roku ale ředitel krajského úřadu souhlas neudělil.

Kauzy Žamberk provází od roku 2008

Jiří Dytrt však nepopírá, že existuje i druhá rovina. Vedení města se totiž domnívá, že prostřednictvím tajemníka mohly z úřadu unikat určité informace. Ty mohly směřovat k bývalému vedení Žamberku, respektive bývalému starostovi Tomáši Kalousovi, který byl sesazen z funkce v roce 2008, a lidem v jeho okolí. Provázanost tajemníka a exstarosty je ve městě předmětem diskuzí a sporů. Ivan Prchal však trvá na své nestrannosti, když tvrdí, že je na straně práva a jenom chce, aby bylo město „čisté“. Sám už na vedení města podal trestní oznámení, vedl s ním také soudní spor kvůli odebrání osobního ohodnocení.
Od „převratu“ v roce 2008 Žamberk začaly provázet mediálně známé kauzy, jako je Komerio nebo aktuálně „Pěší zóna“, o nichž Deník průběžně informuje.
Aktuální dění kolem tajemníka nenechal bez komentáře ani bývalý starosta Tomáš Kalous se svými kolegy Petrem Andrlem a Pavlem Zářeckým. Postup vedení města považují za nehorázný, výpověď za neplatnou a její důvody za bezvýznamné. Muže, kteří stanovisko podepsali, spojuje na žamberské politické scéně stejný osud. Po komunálních volbách v roce 2010 byli posláni jako první muži na kandidátkách svých stran a sdružení do opozice, když vládnoucí koalici vytvořila ODS s ČSSD, TOP 09 a Žamberskou demokratickou koalicí. Sdružení nezávislých kandidátů Tomáše Kalouse na návrat do starostenského křesla nestačila ani výhra ve volbách se ziskem 24,81 procenta hlasů.
V pondělí byl městský úřad, respektive pověřený úřad III. stupně, bez tajemníka. Ten je sice ve dvouměsíční výpovědní lhůtě, dovolenou má nařízenou až v únoru a pracovní poměr by mu měl skončit k 31. březnu, ale ani nyní do své kanceláře nemůže. Proč? „Protože se jedná o překážku na straně zaměstnavatele, od pátku nebude docházet do zaměstnání. Překážka v práci je ve smyslu paragrafu 208 Zákoníku práce,“ uvedl starosta Jiří Dytrt. Přesněji onu „překážku“ nespecifikoval. Zato Ivan Prchal má jasno: „Starosta mě šikanuje.“
Agenda tajemníka je poměrně rozsáhlá a bez jeho přítomnosti by to na chod města, potažmo pro spádovou oblast, mohlo mít praktické dopady. Těm se vedení města snaží předejít. Už včera byla svolána mimořádná porada. „V době nepřítomnosti tajemníka jeho povinnosti přecházejí na starostu,“ doplnil k přijatým opatřením Jiří Dytrt.

Tajemník se bez boje vzdát nechce

Kroky k vyřešení nejasné situace podnikne také Ivan Prchal. „Pokusím se vymoci, abych mohl plnit své povinnost. Tajemník je na pověřeném úřadu třetího stupně povinná funkce. Já ale nemůžu vykonávat státní správu, protože mám všechno zamčené, zapečetěné, je toho přitom hodně rozpracovaného. Vyrozumím ředitele krajského úřadu, že mi samospráva brání ve výkonu přenesené působnosti, asi budu muset zavolat i na ministerstvo vnitra, které dozoruje samostatnou působnost. Asi bude muset dojít k nějakému jednání, jak z této situace ven, aby starostové ze dne na den nemohli přesazovat tajemníky,“ uzavírá Ivan Prchal.