Václav Moravec se tak ocitl v opačné roli, než na kterou je coby moderátor pořadu Otázky Václava Moravce zvyklý. Účastníci ocenili jeho bezprostřednost i vtip a především chytrost a kultivovanost odpovědí.

Řeč byla samozřejmě o jeho diskuzním pořadu, kultivovanosti českých politiků a jeho názorech na současná témata. Stejně tak ale posluchače zajímaly jeho vzpomínky na studia na gymnáziu, která ve Třebové absolvoval v letech 1988 až 1992.

On sám besedu otevřel, když předstoupil před zaplněnou aulu, úsměvnou poznámkou: „Myslel jsem si, že v této místnosti, kde mě František Doležal oslovoval sloganem ´Moravec, tělo chabé, duch mdlý´, už mám nejhorší chvíle za sebou.“

„Tady to všechno začalo, v roce 1988 po letní aktivitě mládeže, kdy jsme jeli s naší třídou do Jeseníků. A byla to paní profesorka Pechancová, která mi tehdy řekla, jestli bych napsal nějaký článek do okresních novin, tehdy Jiskry Orlicka. Napsal jsem článek, a tak to začalo. Jeden jediný článek změnil moje předsevzetí, tedy studovat medicínu nebo kantořinu. Ten článek nastartoval spolupráci s Orlickem, jak se deník postupně přejmenoval, a spolupráci s tehdy s Československým rozhlasem v Hradci Králové. Když jsem v roce 1992 dělal přijímací zkoušky, tak pro mě připadala v úvahu jediná fakulta, a to fakulta sociálních věd a studium žurnalistiky. Řečeno parafrází: vše, co potřebuji k životu, jsem se naučil nejen v mateřské škole, ale i na gymnáziu v České Třebové,“ vzpomínal s humorem Moravec.

Obecenstvo také zajímalo, jak se, jako rodilý Letohraďák, ocitl na gymnáziu ve Třebové. „Ocitl jsem se tady tak trochu náhodou, nechtěl jsem do Žamberku, ale na gymnázium do Ústí jsem se nedostal, tak jsem to zkusil ve Třebové. Rodiče mi to rozmlouvali, ale já, dítko paličaté, jsem si to prosadil. Věděl jsem, že si nebudu moci dovolit skuhrat na to, že vstávám denně o půl šesté ráno. Vstával jsem tak čtyři roky, v šest na náměstí nasedal do autobusu a býval tu mezi prvními. Dole v naší třídě jsem dělával všechny úlohy,“ pokračoval moderátor v besedě.

A jak vidí Václav Moravec dnešní studenty? „Jako asistent jsem nastupoval v roce 2000, tehdy jsem studenty bral jako své partnery a bylo mi trapné je nějak poučovat. Říkal jsem si, že se ve vyučování vyvaruji toho, co se mi nelíbilo na naší fakultě, a poučím se z chyb, které jsem viděl jako student. Zlomilo se to asi před rokem a teď už jsem ve fázi, kdy říkám: ´to za nás jsme toho museli vědět víc´. Říkají a říkaly to všechny generace kantorů, ale myslím, že teď tady jsou pro to objektivní příčiny, a to extenzivní rozvoj vysokého školství a závazek, že musíme padesát procent lidí provzdělat vysokoškolsky. Naši absolventi mi v mnoha ohledech přijdou jako absolventi střední školy,“ uvedl k tématu Moravec, který také hájí státní maturitu: „Já bych ji podpořil. Komunikace ze strany ministerstva není dobrá, ale myslím si, že studenti jsou do určité míry manipulováni lobbystickými zájmy. Stane-li se státní maturita jedním z kritérií přijímacího řízení na VŠ, tak některé firmy přijdou o kšeft.“