Dolní Morava se během prvního kola prezidentských voleb vyjádřila jasně. Téměř polovina hlasujících chce za prezidenta Petra Pavla. „Nebylo koho jiného volit,” poznamenala místní obyvatelka Jana Košťálová a pak se zabalená do bundy běžela schovat do místního obchodu před zimou.

Repotáž z obce, kde naopak většina lidí volila Andreje Babiše najdete na našem webu v pátek 20. ledna. 

V obci žije 407 obyvatel s průměrným věkem 38,6 roku u mužů a 38,9 roku u žen. Jedná se o známé horské lyžařské středisko a právě tento fakt podle starosty Ladislava Janočka ovlivnil výsledek voleb. „Jsme rekreační oblast, proto bylo hodně voličů na průkaz,” sdělil Janočko.

Podle něho se tedy nedá přesně spočítat, zda pro Petra Pavla hlasovali spíše místní, nebo rekreanti. Starosta prý v prvním kole volil jiného kandidáta. „Já jsem nebyl příznivcem ani jednoho z těch dvou pánů,” přiznal Janočko. Komu odevzdá svůj hlas v druhém kole, si prý nechá pro sebe.

Obec Morašice
Tady bylo Zemanovo: Kena a Barbie nechceme, říkají místní. Jiní odmítají Babiše

Deník na příznivce Babiše nenarazil

Jelikož je Dolní Morava obklopena ubytovacími resorty a sjezdovkami, pro místní je centrem dění spíše zdejší prodejna nebo kostel svatého Aloise, což potvrdil také Marek Šťastný, který šel na procházku se psem. „Je tady spousta mladých. Tady Babišovo nebude, tomu nevěřte,” sdělil svůj názor student.

Dělník Karel Balák, který si zrovna odnášel nákup z prodejny, tvrdil, že chtěl původně volit Andreje Babiše, ale nakonec se rozhodl jinak. „Babiš mě zklamal. Ty problémy s Čapím hnízdem a další, to se mi vůbec nelíbí. Proto jsem nakonec dal hlas Pavlovi,” přiznal Balák.

Volilo se i v Ústí nad Orlicí. První kolo vyhrál Petr Pavel.
Volba prezidenta: Je rozhodnuto. Na Orlicku vyhrál první kolo Petr Pavel

Další z místních, Jiří Blažek, připustil, že s výsledky není moc spokojen a bude volit rozumem. „V prvním kole jsem volil srdcem pro Nerudovou. To nevyšlo, takže teď budu volit rozumem a dám Pavla,” vysvětlil Blažek.

Rekreanti u sjezdovky na otázku redaktora Deníku, koho volili, odpovídat nechtěli, prý si užívají volna. Od baru pouze zakřičel lyžař, který se představil jako Lukáš. „Doufám, že nejste od Babiše, tady asi jeho fanoušků moc nenajdete,” utrousil.

Dolní Morava je obec v okrese Ústí nad Orlicí, která leží mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku. Část obce náleží do Národní přírodní rezervace Králický Sněžník. Pod jeho vrcholem pramení řeka Morava, která celou obcí protéká od severu k jihu malebným údolím lemovaným z obou stran dvěma zalesněnými hřbety.

Zdroj: Martin Alt