Jsou na místě obavy z nedostatečně zajištěných letních táborů? Podle hygieniků nikoliv. Kontroly, které probíhají den co den po oba dva prázdninové měsíce, zatím neukázaly závažnější problémy.

Pro Miroslavu Čadovou, vedoucí oddělení hygieny dětí a mládeže, jsou červenec a srpen dobou návštěv letních táborů. A není jich zrovna málo. „Jezdíme na ně prakticky každý den, od začátku prázdnin proběhlo asi pětatřicet kontrol,“ vypočítává vysoký počet předem nehlášených návštěv.

Na tábořištích, která se hlásí povinně ještě před příjezdem dětí, stráví hygienici většinou kolem hodiny až hodiny a půl. „Kontrolujeme podle platných předpisů a poté sepisujeme o všem protokol. Jedná se o požadovanou zdravotnickou dokumentaci, povinnosti zdravotníka a vybavení lékárničky. Zajímá nás také ubytování dětí, jaké mají umývárny a záchody. Zaměřujeme se rovněž na stravování a pitný režim,“ vysvětluje Miroslava Čadová, podle níž nejsou normy nějak přehnaně přísné. „Vyhláška, která je aktuální, platí od roku 2001, za devět let se požadavky příliš neměnily. Kontroluje se přiměřeně podle toho, o jaký typ tábora se jedná. Zda je stanový, v budovách nebo chatách,“ podotýká hygienička.

Pokud by zodpovědné osoby porušovaly předpisy, mohou se dočkat pokuty na místě nebo ve správním řízení, v krajním případě i uzavření tábora.

Poslední roky jsou ovšem ve znamení minima prohřešků, podle Miroslavy Čadové také proto, že tábory pořádají každoročně ti samí lidé. Tím pádem nedostatky, které hygienici při svých návštěvách nalézají, jsou spíše formality. „Letos zatím skoro žádné problémy nebyly,“ pochvaluje si ústecká hygienička a dodává: „Nedostatky v dokumentaci se většinou doplní ještě během kontroly. Všechny zatím nahlášené tábory jsou v pořádku.“

Kontroly, o nichž hovoří Miroslava Čadová, se týkají táborů s větším počtem účastníků než třicet. V opačném případě není nutné hygienikům tábořiště hlásit. „Kontrola u nás tím pádem nebyla. To ale neznamená, že bychom nedodržovali hygienické podmínky,“ říká Martin Pachl, vedoucí tábora českotřebovského Domu dětí a mládeže Kamarád. Ten se uskutečnil třetí červencový týden na „Podkově“ mezi Třebovicí a Rybníkem a na téma husitů přilákal celkem sedmnáct táborníků ve věku od šesti do třinácti let.

A klíč k výběru správného tábora? „Rodiče by měli předem vědět, kdo jejich děti povede. Doporučovala bych, aby věděli, kam je vezou. Zkrátka prověřit, do čeho jejich děti jdou,“ uzavírá hygienička Miroslava Čadová.

JAN POKORNÝ