Díky velmi pestré nabídce táborů není už v dnešní době zase až tak těžké nějaký vybrat. Organizátoři konečně pochopili, že k tomu, aby odtrhli dnešní mládež od počítače a televize, už nestačí nabídnout možnost strávení pár dní uprostřed téměř nedotknuté přírody daleko veškeré civilizace. Malé děti se nechtějí od rodičů odloučit na delší dobu, teenageři zase požadují akci, nebezpečí a zábavu. A proto, když rodiče zabrouzdají po internetu, může trvat i několik hodin, než si širokou škálu nabídek prolistují. Tradičními skautskými a vodáckými tábory to začíná a adrenalinovými pobyty to zdaleka nekonči.

Vybere si každý

Pro ty nejmenší děti (již od věku čtyř let) jsou organizovány tábory rodičů s dětmi nebo příměstské tábory, kde děti do místa pobytu dochází a noci tráví doma ve své posteli. Pro ty větší je už nabídka daleko rozmanitější. Pokud rodiče chtějí, aby se jejich ratolesti osamostatnily, získaly nějaký vztah k přírodě či pochopily, co to je řád a poslušnost, není lepší volby než skautský tábor. Na druhé straně jsou tu pobyty, které dětem nabízejí čistou zábavu bez jakéhokoliv výchovného aspektu. Teenageři mají možnost poznávat havajské zvyky a tradice či vylézt na Mount Everest. Své volno mohou strávit jako studenti Bradavické školy čar a kouzel, kde po boku Harryho Pottera bojují proti zlému mágovi Voldemortovi nebo se mohou ponořit do legendární Středozemě a zasadit se spolu s Frodem a dalšími členy Společenstva o zničení prstenu. Tematika celotáborových her se každý rok mění podle toho, co je právě „in“. Letos například „letí“ filmový motiv Pirátů z Karibiku či seriáloví Ztraceni.

Jestliže se vám to zdá již ohrané, v nabídce jsou samozřejmě i tábory tradiční „specializované“, jako horolezecké, rybářské, myslivecké a vodácké. Mladé sportovní talenty tráví své letní prázdniny na fotbalových, basketbalových, tenisových a jiných školách a učeníchtiví si zase přiváží nové zážitky a nabyté znalosti z různých (v několika světových jazycích vedených) jazykových táborů.

Je to ještě tábor?

Nabídka táborů je téměř nekonečná, i přesto se každý rok objevuje něco nového. Organizátoři tak reagují na stále větší „lenost“ a „rozmazlenost“ některých dětí. A tak své dítě můžete poslat na počítačový „tábor“, kde svůj čas tráví budoucí programátorská esa. Nebo na tábor „all inclusive“, který je určen zejména dětem, které milují hranolky, hamburgery, zmrzliny a zmrzlinové poháry (pokud byste tomu nevěřili, mrkněte na http:// www.tabory.cz/letni-tabory-all-inclusive.html).

V tomhle případě však označení tábor postrádá původní myšlenku. Pravý smysl těchto akcí je přece strávit několik týdnů bez rodičů, najít si nové kamarády, něčemu se přiučit a hlavně se trochu osamostatnit. Jak toho má ale dosáhnout dítě, které je denně nacpáváno hamburgery a Coca Colou (jejíž přísun je na táboře po celý den neomezený)? Jaký vztah k přírodě, k rodičům či ke svým vrstevníkům takové dítě skrze pojídání hranolek a zmrzliny získá?

Je opravdu potěšující vidět, jak se organizátoři snaží vymyslet co nejoriginálnější náplň každého tábora, ale co je moc, to je moc. Ať vaše dítě bude trávit prázdniny kdekoliv, hlavně ať si tam nepřipadá jako odložené. A hamburgery si s nimi dejte, pokud je to teda nutné, až se nadšené vrátí.