Stále oblíbení

Dopoledne probíhaly na stadionu zkoušky povahy německých ovčáků, odpoledne pak patřilo posouzení psů a fen podle krevních linií. „Význam akce spočívá především ve zhodnocení chovného materiálu pro chovatele německých ovčáků a získání přehledu o psech využitelných k chovu. Proto je vydáván i katalog, v němž zájemci najdou jak fotografii zvířete, tak informace o jeho rodičích, prarodičích a praprarodičích, oceněních na výstavách, zkouškách, účasti na vyšších soutěžích, tedy mistrovstvích republiky nebo světových šampionátech,“ řekl Deníku předseda pořádající organizace ústeckých kynologů Jaroslav Kovář.

Hlavním rozhodčím „svodu“ byl prezident Českého klubu německého ovčáka, pod jehož záštitou se akce konala, Karel Strouhal. „Vždy hledáme pro ´svod´ vhodné místo, které je, co se týká vzdálenosti, dostupné pro chovatele z celé republiky. Ústí má dobrou polohu a prostředí stadionu je opravdu příjemné,“ prohlásil prezident klubu. Výhodou „svodů“ je podle jeho slov skutečnost, že chovatelé mohou na jednom místě vidět velké množství psů, které je možno použít v chovu. Je to svým způsobem opravdu svátek kynologů.

A jak jsou na tom čeští chovatelé německého ovčáka v porovnání s konkurencí v zahraničí? „Minulý týden bylo mistrovství světa německých ovčáků v Bratislavě. V družstvech obsadila Česká republika velmi pěkné třetí místo. Náš zástupce Jaromír Vácha pak obsadil mezi sto třiceti účastníky z celého světa celkově druhé místo. Mohu tedy říci, že za poslední léta jsme na tom i v mezinárodní konkurenci nejlépe,“ prozradil Karel Strouhal.

Budoucnost německého ovčáka v konkurenci jiných plemen u nás vidí Karel Strouhal pozitivně. „Nejen u nás, ale celosvětově je německý ovčák nejrozšířenější a nejoblíbenější plemeno. Je to pes středního vzrůstu, velice adaptabilní, který se dá použít jak do rodiny, tak ke sportovnímu i služebnímu výcviku. Budoucnost určitě má,“ uvedl.