V malebné vesnické části České Třebové se v sobotu na pouhé čtyři hodiny proměnily zahrady dvou sousedních chalup na improvizovaný výstavní prostor, aby přivítaly příznivce výtvarného umění. Ti se mohli usadit do trávy nebo příjemné houpačky a vychutnat si netradiční zážitek z výstavy v plenéru. Byla osvěžující a vtipná, stejně jako mnohá vystavená díla. Těch pořadatelky a sousedky Monika Carbová a Ludmila Marešová-Kesselgruberová nashromáždily na pět desítek od celkem třiadvaceti tvůrců – dětí i dospělých, laiků i profesionálů. Vystaveny byly kresby, malby, fotografie i trojrozměrné objekty. Práce byly rozličné: vtipné, spontánní, provokativní i křehké.

„Loni, bylo už k podzimu, seděly jsme u nás na houpačce a Lída řekla, ´já si dovedu představit, že bych tady seděla a malovala tě.´ Tak jsme si řekly, když malovat, potřebujeme taky vystavovat. Tak vznikla tato výstava a myšlenka zapojit více tvůrců,“ uvedla Monika Carbová.

Místo pro setkání

„Je to přehlídka výtvarných projevů lidí, kteří mají nějakou souvislost se Svinnou – bydlí tu, mají tu chalupu oni nebo jejich známí. Jejím hlavním přínosem je setkání lidí, kteří by jinak neměli příležitost se sejít. A chtěly jsme také do místního sportovně-společenského života vnést něco jiného,“ vysvětlila Ludmila Marešová-Kesselgruberová, která se ujala úvodního slova.

Mezi vystavujícími nechyběli českotřebovští Maxmiliáni (Marta Demelová, Dana Balcarová), z dalších to byli Antonín Pěnčík, Jaroslav Plocek, Eva Řezníčková nebo profesionální výtvarník Petr Válek z Desné nad Loučnou.