Už v úterý odpoledne byli u vstupu dobrovolníci, kteří rozmisťovali bannery, odváželi chladničky, instalovali zábrany, z administrativní budovy bylo slyšet švitoření hlavních členů realizačního týmu, kteří dolaďovali poslední detaily.

Nadšení, ale i obrovská porce nervozity, taková je atmosféra v prostorách vysokomýtského autodromu. „Když sednete na motorku a rozhodnete se závodit, musíte být trochu blázen. Pokud se rozhodnete takovou akci organizovat, musíte mít kus toho bláznovství v sobě také,“ řekl člen nejužšího realizačního týmu Jiří Čáp.

Bláznovství, ale také velkou porci zodpovědnosti pak potvrdil také ředitel závodu Jan Dušek. „Nabídku od Mezinárodní federace motocyklistů k uspořádání světového šampionátu jsme dostali už v minulém roce. Chtěli jsme se ale nachystat se vším všudy a připravit opravdu skvělý závod. Ten se tu o víkendu odehraje, my v to doufáme,“ popsal Dušek.

Na start se o víkendu postaví více než stovka závodníků z celého světa. „Původně se měl zúčastnit také brazilský závodník, ten nakonec bohužel nedostal výjimku,“ dodal Dušek s tím, že Brazílie na covidové mapě světa svítí červeně a Česká republika ji považuje z epidemiologického hlediska za nebezpečnou. Dorazí ovšem Francouz Thomas Chareyre, který vloni získal neuvěřitelný osmý titul světového šampiona poté, co celou sezónu sváděl souboj s německým jezdcem Marcem-Reinerem Schmidtem. O titulu rozhodl pouhý jeden bod, který Chareyre získal až v závěrečném závodě. A letos se nelítostný souboj mezi oběma jezdci povede také ve Vysokém Mýtě.

Opravy v těchto dnech ale komplikují nánosy bahna způsobené přívalovými dešti.
VIDEO: Opravy tvrze Bouda finišují. Pryč už je bahno z bouřek i zbytky komunismu

Kromě mistrovství světa bude součástí akce také mistrovství Evropy juniorů a české mistrovství. Autodrom ve Vysokém Mýtě je jeden z mála v republice, který splňuje podmínky mezinárodní federace pro konání akce takového rozsahu. „Supermoto je velmi atraktivní motocyklová disciplína, ve které se závodníci musí vypořádat s kombinací asfaltového povrchu a off-road vložkou. Je skvělé, že Mezinárodní federace motocyklistů si pro konání závodů vybrala Českou republiku a Autoklub České republiky pověřil vysokomýtský autodrom. Akce takového rozsahu je v Česku poprvé, a proto autoklubu na pořádání přispějeme částkou 80 tisíc korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

O DISCIPLÍNĚ SUPERMOTO

Vznikla v 80. letech minulého století se záměrem spojit speciály ze silničních závodů, motokrosu a ploché dráhy. Stroje byly odvozeny z běžné produkce s určitým stupněm úprav. Supermoto je tak mnohem bližší veřejnosti, neboť s obdobnými motocykly se lze potkat v běžném provozu. Tato relativně mladá disciplína motocyklového sportu je divácky atraktivní. Povrch okruhu závodu je zčásti asfaltový – odtud první slovo názvu disciplíny „super“ podle superbiků. Druhá část je tvořena uválcovaným hliněným povrchem. Na této přírodní části tratě jsou i skoky a klopené zatáčky, tedy druhé slovo názvu „moto“ spjaté s motokrosem

Důležitost a přesah celé akce vyzdvihl také starosta města František Jiraský. „To, že se mistrovství světa a mistrovství Evropy Supermoto koná ve Vysokém Mýtě, je výborná vizitka práce organizačního týmu a důkazem kvality autodromu. Doufám, že se závody vydaří, budou mít vysokou sportovní úroveň a proběhnou bez zranění,“ uvedl starosta.

Na akci se nechystá jen autodrom, ale také provozovatelé ubytovacích kapacit, které jsou beznadějně obsazené. „Už několik měsíců máme na tento víkend komplet rezervovaný penzion. Většina hostů je pak ze zahraničí,“ popsala provozní kavárny a penzionu LaCasa Žaneta Kmeť. Plno je také v nedaleké Chocni nebo Litomyšli.

První finálový závod Grand Prix of Czech Republic proběhne v sobotu 24. července od 17 hodin. Neděle pak bude nabitá závodním programem. Cena víkendové vstupenky je 200 korun, za nedělní návštěvu pak milovníci automotosportu zaplatí 150 korun. Vstupenky budou v prodeji na místě a také ve fanshopu Autoklubu ČR.

Highland games patří k nejstarším tradicím Skotska. Počátek her lze nalézt již v druhé polovině 11. století.
FOTO: Svaly, kilty, kladiva i whisky. V České Třebové se odehrály skotské hry

Cesta k závodu tentokrát nepovede přes hlavní vchod. Z organizačních důvodů musí návštěvníci ke vstupu využít zadní vchod, kde bude připraveno široké parkoviště.

Organizátoři zároveň prosí všechny návštěvníky, aby nezapomněli potvrzení o bezinfekčnosti. Může jím být negativní antigenní test, čestné prohlášení o proděláné nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech nebo potvrzení o očkování.