Zatímco duchovní se o velikonočním týdnu pochopitelně nezastaví, politici s chutí využívají volno k vítanému odpočinku. A sportovci? Ti opravdu zapálení nechtějí o nějaké relaxaci ani slyšet.

Starostové Třebové a Králík odpočívají

Volno velkými písmeny mají v kalendáři výrazným písmem předepsáno první muž České Třebové Jaroslav Zedník a také starostka Králík Jana Ponocná. Každý po svém. „Já budu na Velikonoce odpočívat, nemám je jako významný svátek. Je to možnost načerpat energii do další práce,“ sdělila na Zelený čtvrtek Deníku Jana Ponocná s tím, že scénář „klid doma“ se poslední roky nemění.
To Jaroslav Zedník si naordinoval odpočinek v aktivní podobě. „Budeme na kolech v Orlických horách, konkrétně na Haničce,“ prozradil starosta, pro kterého pro loňských pracovních povinnostech představují letošní Velikonoce mimo úřad vítanou změnu. Dojde i na tradiční pomlázku. „Šmekustr určitě stihnu, v neděli se vracíme zpátky. Velikonoční pondělí budu trávit doma s rodinou, syn přijede z Prahy. Po delší době se sejde celá rodina doma,“ dodal Jaroslav Zedník.

Senátor plánoval Německo, jenže…

Petr Šilar, zástupce Orlickoústecka v horní komoře parlamentu, měl v úmyslu navštívit o Velikonocích berlínský Neukölln. Tam totiž žijí potomci českých exulantů z Horní Čermné, kde senátor bydlí. Proti ale byla choroba. „Za Motlovými pojedu tím pádem až v květnu, kvůli nemoci se musím kurýrovat,“ posteskl si Petr Šilar. Velikonoční pondělí ale stráví politik přesto v autě na cestách. Zastávek má naplánovaných hned několik. „Je to taková pomlázka s voličkami. V pondělí objedu všechny známé a je to dost velký rajón. Musím jet přes Letohrad do Pardubic, nevynechám domácí Čermnou, Jablonné, možná Lanškroun a některé okolní obce,“ dává nahlédnout do svého itineráře a s humorem dodává: „S autem se to dá stihnout, hlavně nesmí člověk podlehnout pokušení a napít se.“ Velikonoce senátora za KDU-ČSL obsahují pochopitelně také páteční a nedělní bohoslužby.
Nejvíce napilno mají o Velikonocích každopádně duchovní všech církví. Husitský duchovní Erwin Kukuczka není výjimkou. „V Žamberku máme pobožnost na Velký pátek, na Hod boží velikonoční slavnostní bohoslužby s přijímáním večeře Páně a v pondělí od osmi hodin ráno. Dodržujeme tradiční zvyky, pomlázku i další, v tom se nijak nelišíme. Já ovšem sloužím, takže na šmekustr nepůjdu,“ informuje ústeckoorlický farář, jinak též dlouholetý spolupracovník Deníku.

Jednají a sportují i o Velikonocích

Že je zvyk železná košile, platí pro některé oslovené i během Velikonoc. Například Českotřebovačka Hana Brusenbauchová, tenistka a sportovkyně každým coulem, si nedovede den, dva na gauči vůbec představit. „Odpočívací Velikonoce? Tak to určitě ne! V sobotu pojedu cyklistický výlet na Drozdovskou pilu,“ popisuje svůj dnešní den. V neděli vymění kolo za tenisovou raketu. „Hned další týden totiž hrajeme první mistráky, v sobotu mládež a my veteráni o den později. Takže na velikonoční neděli půjdeme určitě ještě trénovat na kurt,“ vysvětluje Hana Brusenbauchová. Připouští, že během pondělního dopoledne přeci jen zvolní a bude se věnovat vnoučatům. „Odpoledne ale zase možná vyrazíme na kolo nebo půjdeme hrát tenis,“ nezapře duši sportovce.
Svůj stereotyp neopustí ani Martin Kadrman, aktivista a bojovník za zachování a obnovu řady poničených památek. „Já se obávám, že to jinak neumím, musel jsem být dokonce upozorněn, že jsou v pondělí Velikonoce. Už jsem si chtěl dohodnout další schůzku v Národním technickým muzeu. Jsem obětí systému, kolikrát nevím, co je za den,“ konstatuje viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. Do Červené Vody, kde bydlí, se přesto pozítří podívá, ale jen nakrátko: „V pondělí dopoledne splním své povinnosti a pomlázkou popřeji ženám v mém okolí pevné zdraví. Během odpoledne už mám dohodnutá jednání kvůli záchraně národní kulturní památky Čistírna odpadních vod v pražské Bubenči. Takže se obávám, že Velikonoce plnohodnotně po celý den prožívat nebudu.“
Stejně jako senátor Petr Šilar usedne i Martin Kadrman na několik hodin za volant. Na větší oslavy tak v místě svého bydliště musí zapomenout. „Odpoledne se vracím autem z Červené Vody do Prahy, dopoledne si mohu dát tak maximálně jedno štamprle, abych mohl řídit,“ hovoří na závěr o nutnosti, kterou ale řada velikonočních řidičů bohužel opomíjí.

JAN POKORNÝ