„Supervolební“ rok vrcholí! V pátek dvě hodiny po poledni vstoupili do volebních místností první z voličů, kteří rozhodují o tom, jak budou pro příští čtyři roky složena zastupitelstva ve sto deseti obcích a městech Orlickoústecka. O jejich hlasy se uchází celkem 3679 kandidátů, necelou třetinu přitom tvoří ženy. Voliči z velké části okresu (mimo Choceňska) mají k volbám připraveny obálky dvě, ve volebním obvodu č. 46. se totiž volí také senátor, přičemž voliči vybírají ze sedmi kandidátů.

Volební místnosti se zavřou dnes ve 14 hodin a vypukne sčítání hlasů, na jehož výsledky budou voliči i kandidáti netrpělivě čekat. S větší nervozitou určitě tam, kde předvolební kampaň provázely aféry, osočování a „podpásovky“, které postupem let pronikly z vysoké politiky i do politiky komunální. Ještě dnes večer se pak dají očekávat první jednání o koalicích, která naznačí, jak by mohlo vypadat příští obsazení nejvyšších postů na radnicích.

„Komunálky“ jsou voličům bližší

Komunální volby jsou voličům často bližší než volby do parlamentu nebo Senátu. Potvrzují to i slova ústeckého architekta Petra Kuldy, kterého Orlický deník ještě před tím, než odešel volit, oslovil. „Budu upřímný, senátní volby neřeším, až bude hlasování o jeho zrušení, tak půjdu rozhodně dvakrát. U komunálních voleb je to ovšem obráceně, ty mě pálí velmi. Jsem pevně rozhodnut, koho volit, bude to jedno seskupení plus několik lidí z dalšího seskupení. Jsou to kandidáti, o nichž jsem přesvědčený, že dokážou změnit některé věci, jež jsou pro mě důležité, a posunout dál naše město směrem, který považuji za správný,“ prohlásil architekt. Význam voleb do zastupitelstev zdůraznili i další voliči, které Deník oslovil. A na Orlickoústecku jich bylo v minulých „komunálkách“ celkem nad republikovým i krajským průměrem. Jak tomu bude letos, budeme vědět už za pár hodin.