V pátek odpoledne přednášel o esperantu jako o cestě za poznáním a novými přáteli Petr Chrdle nejen pro esperantisty, ale i pro veřejnost. Zároveň v jiné místnosti hovořila o překladech děl Jaroslava Haška do esperanta Margit Turková.
Po večeři se někteří esperantisté zamýšleli nad návrhem stanov svazu, jiní si vyslechli několik zajímavých přednášek. První z nich byla od vedoucího skautského střediska VAINAVAN v Kopřivnici Karla Hyvnara. Vyprávěl o záchraně esperantského kamene.
Při stěhování ze starých kluboven do nového střediska našli deník skautky z let 1937 - 42. Začali podle něj hledat historické fotografie, pamětníky, články z té doby a seznamovat se svými objevy veřejnost. Mimo jiné zjistili, že v parčíku byla kdysi louka nazvaná Esperanto. Našli i fotografie pomníku na louce, nyní docela zarostlé lesem. Hajný prý viděl kámen v potoce, ale skauti jej až po delší době našli v lese a převezli ke své klubovně. Byl však bez desky s nápisem. Ta měla jiný osud. Během pátrání přišli i na další zajímavou věc. Zakladatel skautského oddílu a zároveň esperantského klubu byl Ruda Zanáška, který poměrně mladý kolem roku 1954 tragicky zemřel.
Pan Hyvnar tvrdil, že v Kopřivnici bylo první esperantské muzeum v Čechách, ne-li v celém světě. Jsou náznaky, že esperantské hnutí tam vzniklo v roce 1927. To mi připomíná, že i v České Třebové jsou zmínky o vzniku esperantského hnutí dřív než před 50 lety, jak jsme loni slavili. Nemáme však žádné písemné zprávy. Pokud o něčem víte, pomozte nám v pátrání.
Další přednáška byly vlastně vzpomínky na letošní kongres v Kodani. Jeho účastníci nám nejen vyprávěli, ale i promítali fotografie. Mne zaujala fotografie věže, kde schodiště nebylo uvnitř, ale vedlo po obvodu věže. Naši, kteří tam byli, naříkali nad nesnadným vyhýbáním na velice úzkém schodišťátku. Líbila se mi příhoda ze zastávky autobusu, kde naši slyšeli zpívat českou hymnu dánského esperantistu. Byli udiveni, dotazovali se. Prý jej tu píseň naučil známý, který byl v ČR na kongrese v Praze v roce 1996.
Dále bylo možné poslechnout si o klubu ze Šumperka, který kongres ČES hostil, a o úspěšném letošním kongrese nevidomých v ČR.
Sobotní dopoledne bylo „pracovní”. Po přivítání přítomných zhodnotila odstupující předsedkyně J. Melichárková práci 24 esperantských klubů a kroužků v ČR. Také práci esperantských sekcí. Mezi nejaktivnější patří sekce IKUE (esperantistů katolíků ) a sekce IBE (nevidomých esperantistů).
Byly probrány a schváleny Stanovy ČES a volební řád. Byli jmenováni čestní členové ČES. Byl zvolen nový výbor ČES. Za pomoc při IFEF (železničářském) kongresu v Liberci poděkoval člen našeho kroužku Láďa Kovář. Pak využil možnosti naložit a přivézt věci pro esperantskou výstavu, která tak jeho zásluhou bude otevřena v Městské knihovně.
V sobotu odpoledne přes nepříznivé počasí vyšli esperantisté na prohlídku města. Měli možnost navštívit divadlo a vidět část představení, navštívit kostel a slyšet zpěv. Vrátili se později, než mysleli. Večer si mohli zatančit při hudbě nebo si ji poslechnout a těšit se z výher v tombole. Kdo rád poslouchá housle, užil si i toho potěšení. Pan Duda z Olomouce na ně hrál.
V neděli se představil nový výbor a pověděl o své vizi do budoucnosti. Nové sídlo ČES je ve Svitavách. Ve Svitavách také bude probíhat již od 26. 10. 2011 setkání esperantských vikipedistů s účastí zakladatele z USA. Můžete se účastnit přijetí u starosty města Svitav 27. 10. 2011 v 8.45, je přístupné veřejnosti. Setkání bude pokračovat i 28. a 29. října, končí 30. října.
Zdenka Novotná