Štěkot psů a volání musherů bylo slyšet o uplynulém víkendu v okolí Suchého vrchu. Od pátku do neděle se v krásných terénech východního koutu Orlických hor jel jubilejní desátý ročník závodu psích spřežení O pohár Lady Bright Magadan.

Kolem Suchého vrchu jeli poprvé

Na technicky velmi dobře upravené stopy kolem Suchého vrchu tentokrát nevyrazili vyznavači běžek, ale tři desítky musherů z celé České republiky. Avizovaní zahraniční účastníci nakonec na startu chyběli, možná je od cesty do Čech odradilo nepříjemné počasí v závěru minulého pracovního týdne. I přesto měli početní diváci, které přilákala adrenalinová podívaná, co obdivovat, vždyť na tratě se vydala se svými svěřenci řada musherů patřících do české špičky.
Desátý ročník závodu se jel oproti minulým létům po zcela nových okruzích. Zatímco se předcházející ročníky jezdily kolem Bukové hory, letos poprvé vyrazila spřežení „na protější stranu“, tedy do terénů okolo Suchého vrchu. Tato zásadní změna závodu na kvalitě rozhodně neubrala, na- opak, někteří musheři si ji pochvalovali.

Litomyšlští 
si závod užívali

„Nová trasa je super, kvalitně upravená, pouze jeden krpál byl docela namrzlý, takže se muselo dávat dost pozor. Ale jinak se jelo výborně,“ svěřil se v cíli sobotního závodu Radek Kicukis z Litomyšle, který soutěžil v kategorii skijöringu na lyžích s jedním psem. Se svým sibiřským samojedem absolvoval okruh dlouhý deset a půl kilometru a v cíli měl na tváři úsměv. „Na těchto závodech nejsem poprvé, ale už asi potřetí, tohle ježdění dělám asi pět let, aktivně zhruba tři roky,“ doplnil.
Z Litomyšle ve stejné „partě“ přijela závodit také Zuzka Daňsová, která vyrazila v sobotu se spřežením samojedů na okruh dlouhý osm kilometrů. „Jsem tu potřetí, ale dřív jsem jezdila pouze na běžkách s jedním samojedem. Letos poprvé jedu se spřežením, konečně máme dostatek psů. Jelo se hezky, jen místy byla stopa měkká a propadali jsme se,“ řekla v cíli.
Na otázku, zda přijede se svými psy závodit  také za rok, odpověděla sympatická mladá musherka bez váhání: „Určitě, protože je to tady hezké, já své psy miluju a jezdit s nimi je prostě krása.“
A o čem je podle Zuzky Daňsové jízda s psím spřežení víc, o romantice nebo o dřině? „Tak dřina to je taky, ale romantika je pro mne na prvním místě. Ti psi mi poskytují tolik lásky a tolik uspokojení, že se tomu opravdu nic nevyrovná,“ prohlásila upřímně.

Deset let, to už
je slušná tradice

Deset let trvání, to už se určitě dá bilancovat. Ředitel závodu O pohár Lady Bright Magadan Zdeněk Dolejš ze Staré Boleslavi má na co vzpomínat. „Myšlenka dělat tady závody  se objevila někdy před patnácti lety. Narazili jsme ovšem na řadu administrativních bariér. Ty se nám ale nakonec podařilo překonat a jezdíme tu deset let. Zájem ze strany musherů je, myslím, že se náš závod etabloval. A podporuje nás  sdružení měst a obcí Orlicko, čehož si obrovsky vážíme. Závody probíhají v pohodě, běžecké stopy jsou perfektně upravené rolbou,“ uvedl organizátor. Jak dodal, nějaké problémy se samozřejmě každý rok objeví, nejde ale o zásadní věci a všechny se zatím dařilo řešit.
A jak vidí jubilejní ročník? „Bohužel nepřijeli všichni, kdo byli přihlášení, myslím si, že je opravdu odradilo čtvrteční a páteční počasí. Závod začínal v pátek a ti, kdo vyjeli na noční etapu, měli hodně extrémní podmínky, foukal vítr a pršelo. Dnešek už ovšem   je slunečný, málem ideální, i na neděli je dobrá  předpověď. Účast máme, řekl bych, standardní a jsem rád, že se nové tratě závodníkům líbí, na kvalitě závodu určitě neubraly,“ hodnotil Zdeněk Dolejš v sobotu.

Příští rok s další velkou změnou?

Orlický deník se samozřejmě zeptal i na plány do budoucna. „Tak samozřejmě chceme pokračovat, otázkou ovšem je, jaká bude situace se sponzory. Krize je znát a finance se neshánějí lehko. Po letošních zkušenostech chceme opět jezdit na stopách kolem Suchého vrchu. Start a cíl by ovšem už nebyl na Červenovodském sedle jako doposud, ale měl by se přesunout do areálu turistické chaty s rozhlednou na Sucháku. Chata se bude letos po rozsáhlé rekonstrukci otvírat a pro závod by tam mělo být ideální zázemí,“ prozradil Zdeněk Dolejš.