Je to jeden z nejlepších způsobů, které motivují k zdokonalování angličtiny a zároveň upřesňování informací o zemi, jejíž jazyk studují. Letos si naši studenti kromě kvízů, soutěží a vzdělávacích historických dokumentů obohatili znalosti i o svou vlastní zkušenost při návštěvě Paříže, Londýna, Oxfordu a Windsoru.
Od středy 20. dubna do Velikonočního pondělí jsme ochutnali atmosféru pařížských bulvárů a pamětihodností, to vše umocněné ranním pohledem z Montmartru a zakončené dalekým výhledem ze symbolu Paříže – Eiffelovky a plavbou po řece Seině. Ranní přeplutí sluncem zalitého kanálu La Manche a pohled na bílé útesy doverské, návštěva Královské greenwichské observatoře, Námořního muzea, Shakespearova divadla Globe a ubytování v anglických rodinách uzavřely první den na území Velké Británie. V dalších dnech jsme viděli a navštívili královský hrad ve Windsoru, univerzitní město Oxford a jeho světoznámé koleje, v Londýně samotném potom Whitehall, St.James´s Park, a samozřejmě jsme si nenechali ujít střídání stráží u Buckinghamského paláce. Na vlastní oči jsme zažili i obrovské přípravy na královskou svatbu. Úctu vzbuzovaly majestátní budovy Parlamentu, Wetminsterského opatství a katedrály spojené s korunovacemi, sňatky a pohřby anglických králů a královen. Prošli jsme nejrušnější zábavní a obchodní část Londýna kolem Piccadilly Circus. Velkým zážitkem bylo historické klima na Trafalgarském náměstí s monumentem admirála Horatia Nelsona a budovou Národní galerie. Doubledeckerem jsme se dostali do nejstarší části Londýna, City, kde jsme doplnili znalosti z anglické historie pohledem na Katedrálu sv. Pavla a Královskou burzu, dále jsme prošli kolem pozůstatků římského opevnění až do slavného Toweru. Jako každý návštěvník Londýna, též i my jsme byli zcela ohromeni smělou moderní architekturou 20. - 21. století, zejména v této jeho části…
Pětačtyřicet studentů našeho gymnázia si tak potvrdilo, že vlastní zkušenosti jsou vhodným doplněním toho, co získávají studiem ve škole.

Mgr. Jana Vondrová,
Mgr. Ivana Odvárková,
Gymnázium Žamberk