„Naši studenti jsou v současné době ve Francii. Projekt je zaměřen na kulinářské a gastronomické zvyky v daných zemích,“ uvedl ředitel gymnázia Vratislav Šembera. Pro hosty je připraven zajímavý program, v němž nebudou chybět ani zážitky z oblasti gastronomie. S letohradskými gymnazisty a profesory budou péct bramboráky. Pečení křapáčů se prý velmi líbilo předchozí návštěvě.

Jako v Bradavicích?

Současní hosté toho zatím z české kuchyně mnoho nepoznali, zážitky však už mají: „Zaujala je naše škola, říkali, že je to jako u Harryho Pottera,“ říká s úsměvem ředitel gymnázia, které sídlí v prostorách zámku. Výpravy z partnerských škol už absolvovaly prohlídku města a přijetí u starosty.     Letohradský starosta už vítal podobnou skupinu zahraničních studentů před čtvrtrokem. „Se studenty jsem chvíli diskutoval, o Evropské unii, o tom, jak znají státy navzájem. I o tom, že když se promícháme, na nikom není poznat, odkud je, zda z Itálie, Francie či České republiky. Za tyto projekty jsem rád, mladí poznají, jak se žije v jiných zemích. Poznají, že Češi jsou civilizovaná země,“ konstatoval po setkání se zahraniční  mládeží starosta Letohradu Petr Fiala.  Jak je zvykem, na závěr setkání se starostou se podepsali do pamětní knihy města.

Výlety za poznáním

Hosty v průběhu týdne  čeká prohlídka Litomyšle, navštívit mají i pivovar nebo naše hlavní město.
Výměny mezi školami zapojenými do projektu probíhají v pravidelných intervalech, zhruba po čtyřech měsících. Jedním ze základních cílů je ukázat, že žijeme v různých zemích Evropské unie, ale máme mnoho společného. Pro žáky jsou zahraniční výměny také velkou motivací pro výuku cizích jazyků.