Podle českotřebovského realitního makléře Pavla Michala studenti svým italským pobytem ohrožují celé město. „I přes nákazu v Itálii tam jedou studenti, učitel a rodiče na lyže? Ušetřit pár korun na poplatku za zrušení zájezdu je přednější než zdraví? Několik nezodpovědných spoluobčanů může ohrozit celé město?“ napsal muž na sociálních sítích.

Apokalyptická vize města paralyzovaného koronavirovou nákazou se po sítích šířila rychlostí blesku. Příspěvek sdílelo za čtyřiadvacet hodin přes sto šedesát lidí, mezi nimi i místní organizace Okamurovy SPD.

Dotyčný post na sociální síti Facebook

V tažení proti nezodpovědným mladým lidem šel Pavel Michal ještě dál. „V případě prokázání nákazy bych jim dal § 272 trestního zákoníku obecné ohrožení,“ nebere si příznivec SPD servítky.

Skutečnost je však poněkud jiná. „V noci z pátku na sobotu se vrátilo devět studentů z výběrového lyžařského zájezdu do Monte Lussari, což je jedna z oblastí Itálie, kde se doposud koronavirus nevyskytl,“ sdělil Deníku ředitel gymnázia Josef Menšík.

Podotkl, že i přes bezpečnost lokality, kde studenti pobývali, je ihned po návratu poslal do karantény. „Z preventivních důvodů jsem rodiče telefonicky požádal, aby účastníci zájezdu zůstali doma. Všichni k mé prosbě přistoupili s velkým pochopením.“ Pro jistotu informoval i krajskou hygienickou stanici a krajský odbor školství. Příznaky koronavirové nákazy se dosud u žádného z účastníků zájezdu neprojevily.

Monte Lussari leží na trojmezí Itálie, Slovinska a Rakouska. Koronavirus se zatím neobjevil v celé zdejší provincii Furlánsko – Julské Benátsko.

Koronavirus v Česku