Nové ubytovací a stravovací zařízení bude dnes slavnostně předáno do užívání klientům a personálu Domova u studánky. Objekt za 33 milionů nechal postavit Pardubický kraj, jenž je již tři roky zřizovatelem ústavu.

Stavba byla zahájena vloni vlétě a dokončena letos vlistopadu. Její uvedení do provozu bude znamenat především zvýšení komfortu klientů. „Stávající prostory byly mnohdy silně přeplněné, nyní budeme poskytovat lepší komfort a možnost lepší péče,“ uvedla ředitelka domova Jitka Beránková a pokračovala: „Klienti nám nepřibudou, zůstane jich osmaosmdesát.“ Důležitý je i další aspekt nového bydlení. Kromě buňky pro jedenáct lidí je vobjektu byt pro maximálně šest lidí, který bude sloužit jako příprava na chráněné bydlení, respektive osamostatnění klientů.

„Klienti se nepochybně těší, na druhou stranu si začínají uvědomovat, že vpřípravě na chráněné bydlení je to o tom, že povinnosti narůstají, že zaměstnanci jim veškerou péči neposkytnou. Naopak, jejich úsilím bude podpora klientů, aby se činnosti naučili sami a do budoucna případně naše zařízení opustili,“ vysvětlila ředitelka. Nové stravovací zařízení má kapacitu do 150 jídel denně.

Dnešního slavnostního otevření by se měla zúčastnit senátorka Ludmila Mullerová, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči Miloslav Macela nebo ředitelé okolních ústavů.