Festival, který se konal v závěru minulého týdne v divadle Palace na pražském Václavském náměstí, uvedl během tří dnů čtrnáct hraných filmů domácí i zahraniční produkce, ve kterých účinkovali výhradně (ne)herci s mentálním a kombinovaným postižením. Filmy zhlédlo více než tisíc diváků.

Tváří festivalu se opět stala herečka Tatiana Vilhelmová, která v roli Chaplina předávala ocenění tvůrcům filmů, lidem s mentálním a kombinovaným postižením.

Galavečerem vtipně provázel Martin Zbrožek, hodnotící porotu tvořili známé osobnosti: herečka Eva Holubová, režisér Jan Hřebejk, textař Michal Horáček, producent Petr Vachler a další.

Herci z Domova pod hradem Žampach přijeli již potřetí, tentokrát se snímkem „Strom splněných přání“. Film zobrazuje několik vysněných přání, která se stala skutečností.

Nominován byl ve čtyřech kategoriích: nejlepší scénář, vedlejší mužská role, kterou ztvárnili bratři Radek a Pavel Kovářovi, cena České televize a hlavní cena poroty.

Ocenění nakonec získal Tomáš Rybička, a to za mimořádný výkon při natáčení. Získal také finanční dar ve výši 5000 korun na kompenzační pomůcky. „Tomáš je vozíčkář, který verbálně komunikovat nemůže. Svůj sen vyjádřil pomocí alternativní komunikace, která je pro většinu lidí ještě neznámá a překvapivá,“ vysvětluje Markéta Novotná, Tomášova logopedka. „Hraje bocciu a jeho snem bylo stát na stupních vítězů.

Tomáš to nemá přes svůj handicap v životě jednoduché, ale jeho mimořádné nadání a veselá povaha ho činí natolik jedinečným, že uchvátil všechny diváky i porotce,“ dodává Petra Vinšová.

Pestrý program uměleckých výkonů, prostředí typické pro filmové festivaly profesionálních herců, autogramiáda, limuzína a červený koberec, to vše si naši herci užívali, říká filmový štáb domova (všichni na snímku z archivu domova).

Cílem festivalu je, aby lidé s handicapem prožili slavnostní a noblesní chvíle mezi lidmi bez handicapu a také aby přesvědčili širokou veřejnost o svých schopnostech, že v oblasti umělecké tvorby a prožívání mají ve společnosti rovnocenné a pevné místo.

Hlavní cenu obdržel film Planeta divadlo, které vytvořilo o.s. Hendaver, Chráněná dílna sv. Prokop u červeného javoru.

(gr)