Naši předkové často jedli pokrmy z dřevěné dlabané misky, dřevěnou lžící. V domácnostech našich praprababiček se často nacházely vyřezávané dřevěné formy na máslo nebo máslové válečky s bohatými květinovými motivy, vyřezávané formičky na cukroví. Vyráběly se i nádherné motivy forem na vytlačované medové perníky. Perník byl po dlouhou dobu nejen oblíbenou pochutinou, ale také dárkem symbolické hodnoty, který vyjadřoval přání nebo milostný cit. Celý reliéf formy má i při zachování zdání plasticity zhruba stejnou tloušťku, aby se těsto při pečení rovnoměrně propékalo a perník se nespálil. Zánik tohoto řemesla přinesla teprve konkurence průmyslově vyráběných cukrovinek a perníků na konci 19. století.
Nejstarší datované reliéfní formy na perníky či marcipán pocházejí ze 17. století a čerpají náměty ze života vyšší společnosti – kavalír a dáma, jezdec na koni, lovec, svatební nebo náboženské motivy. Výrobou forem se zabývali profesionální řezbáři, kteří znali nejen základy anatomie figur a detaily dobové módy, ale také zákonitosti reliéfní, tj. negativní řezby. Později se výroba perníků přenesla do městského a také do venkovského prostředí, kdy si méně detailní formy vyřezávali většinou perníkáři sami. K novým motivům patřily figury vojáků, myslivců, mládenců a dívek, husarů, koní, domácích zvířat, nářadí a nástrojů nebo milostné motivy – srdce, věneček, děťátko a mnoho dalších. Jako materiál pro výrobu převažovalo tvrdé dřevo ovocných stromů, např. hrušeň, třešeň, švestka, jabloň a ořech. Formy na perníky jsou vystaveny ve stálé expozici žamberského muzea. Několik jich do muzea daroval v roce 1954 Rudolf Hartig, který měl v Žamberku v Nádražní ulici od roku 1908 cukrárnu.
Svátky dřeva se snaží o přiblížení starých řemesel i současné generaci a jsme rádi, že se nám podařilo najít několik řezbářů, kteří staré formy na perníky, formičky na cukroví, ozdobné formy na máslo, vyřezávané lžíce nebo dlabané misky dokážou vyrobit i dnes. Můžete se o tom přesvědčit právě na žamberském zámku při návštěvě Svátků dřeva. Těšíme se na vás!
Vlaďka Šulcová, kurátorka muzejních sbírek a výstav

Městské muzeum Žamberk
Adresa: Čs. armády 472
Žamberk 564 01
Kontakty:
Tel.: +420 465 611 678, 734 839 674
E-mail: muzeum@muzeumzamberk.cz
Web: www.muzeumzamberk.cz