Zatímco se Českotřebováci procházejí po městě a v ulicích se odehrávají rozmanité životní epizody, aniž by si to uvědomovali, téměř každý jejich krok sledují kamery. Když si to uvědomí, přidá jim to na pocitu klidu, nebo naopak vyvolá dojem o kradení soukromí. Záleží na úhlu pohledu, záleží na interpretaci.

Radnice má jasný argument: střeží veřejný prostor, hlídá majetek města. „Kdyby nebyl vandalismus, neměli bychom potřebu dávat kamery,“ říká jasně starosta Jaroslav Zedník. Kamer po městě postupně přibývalo v rámci programu prevence kriminality Partnerství. V pečlivě vytipovaných lokalitách jich je rozmístěno jedenáct. Podle zástupce velitele městské policie Petra Baláže každoročně pomáhají při objasňování řady krádeží nebo případů vandalismu. Některé záznamy využívá při objasňování trestných činů také Policie ČR. Protože se podílela na programu Partnerství, záběry sledují i policisté v Ústí nad Orlicí. Jakoukoli nedovolenou manipulaci s kamerami, třeba nahlížení do oken, a tedy do skutečného soukromí lidí, by zjistili policisté a byla by uložena na záznamu.

Vadí vám kamery, nebo jste naopak pod jejich dohledem klidnější? Diskutujte pod článkem, hlasujte vpravo nahoře…

Bedlivě sledovaným prostorem je nově dopravní terminál, respektive náměstí Jana Pernera. „Budeme ho muset víc hlídat, nerad bych to nechal zdevastovat,“ potvrzuje starosta Jaroslav Zedník.

Pod výrazem „víc hlídat“ se skrývá patnáct kamer, jejichž digitální záznam, který je samozřejmě ukládán, je přenášen na dispečink městské policie optickým vláknem. „Monitorují podzemí, vchody a východy, nadzemní část. Přibyla kamera do odjezdové haly a na kruhový objezd,“ vypočítává Petr Baláž. Sedm z nich je stacionárních, osm otočných, pokrývají rozsáhlý prostor. I při mnohonásobném přiblížení je jejich záznam perfektní. Městská policie bude z terminálu přijímat i informace technického charakteru, které v případě havarijní situace bude předávat dál. Zajímavostí moderního terminálu je obousměrné komunikační tlačítko. „Budou dvě, jedno u výjezdu, druhé u platebních terminálů. Když bude mít člověk pocit ohrožení nebo technické problémy, spojí se s městskou policií. My ho uvidíme a uslyšíme, on nás uslyší. Budeme s ním moci problém přímo řešit,“ vysvětlil princip komunikace Petr Baláž.

Nový kamerový systém už prošel zatěžkávací zkouškou. O víkendu strážníci bedlivě sledovali dění na nádraží, když jím proudily davy pankáčů, kteří přes Třebovou cestovali na festival Pod parou. Kamera na kruhovém objezdu už pomohla odhalit řidiče dvou kamionů, kteří na místo „zabloudili“ a poničili ho, a ušetřila tak městu 50 tisíc. Potenciál kamerového systému je tedy velký, má to ale háček… Záznamy z šestadvaceti kamer, respektive devětatřiceti, protože dalších třináct kamer je v budovách městského úřadu, sledují jedny oči.