Fotky travnatých koberců položených na rostoucí konstrukci vyvolaly velký ohlas. „Moderní a odvážné. Jako starší muž novinkám fandím,“ konstatoval Jaroslav Fišer. Podle starosty města Petra Hájka se s využitím střechy počítalo už na počátku projektu. Postupem času však záměr doznal změn. „V úvodních návrzích se počítalo s využitím střechy jako hřiště, od té myšlenky jsme však upustili a zůstal tu prostor pro relaxaci doplněný zelenou střechou,“ uvedl ústecký starosta. Vybudovat na střeše hřiště pro míčové hry se ukázalo jako příliš složité i kvůli bezpečnosti lidí, musely by tu být vysoké sítě a zábradlí.

Zelené střechy slouží k zadržování dešťových vod, která jinak končí bez užitku v kanalizaci. Zeleň pomáhá vyrovnávat teplotní extrémy - v létě ochlazuje, v zimě chrání před mrazem, zlepšuje mikroklima v okolí. U nového objektu vzniká i retenční nádrž pro akumulaci dešťových vod, kterou se bude zalévat zeleň vysazená po dokončení stavebních prací. Projekt počítá se zatravněnými plochami i alejemi stromů. Podle Petra Hájka je v plánu vedle domu dětí vybudovat také pěší promenádu, která bude sloužit pro korzo lidí a také jako spojnice s okolními ulicemi.

Po samotné zelené střeše se chodit nebude, má význam funkční a okrasný. Podle ředitelky Domu dětí a mládeže Duha Štěpánky Ročňové bude pro volnočasové aktivity využívána relaxační plocha, která tvoří zhruba jednu čtvrtinu plochy střechy. „Počítáme s tím, že zde budou stoly a židle pro různé aktivity, například tvoření, ale i malé stolky a židličky na relaxaci,“ upřesnila Ročňová. Budoucnost ukáže, jakými kroužky bude netradiční střecha nového domu dětí vyhledávaná. Nad sezením je navržena stínící plachta, takže jej bude možné využívat i v horkých dnech.

Stavět se bude déle

Kvůli dílčím změnám v projektu a omezené výrobní kapacitě některých subdodavatelských firem kvůli pandemii koronaviru se dokončení stavby posune o několik měsíců na jaro roku 2021. „Termín zohledňuje nastávající klimatické podmínky a nezbytné technologické postupy. Zároveň nemění původní záměr města, který předpokládal užívání nového DDM od září 2021,“ informoval Petr Hájek. Štěpánka Ročňová a její kolegové z domu dětí se na nové prostory již velmi těší. Oceňují hlavně to, že budova jim byla ušita na míru a bude tak odpovídat potřebám organizace, která zabezpečuje volnočasové aktivity pro zhruba tisícovku dětí a stovku dospělých z Ústí nad Orlicí a širokého okolí.

Cestou ozeleňování střech se vydala například Opava. Koberec rostlin již pokryl část střechy na víceúčelové hale, jejich rozšíření plánuje i na další budovy v centru města, například na školy a školky s rovnou střechou. Radnice si nechává zpracovat studii.