Tentokrát to však nebylo u turniketů na vlek, ale na dětském svahu pod lanovým centrem. Již od půl druhé se zde srocovali diváci a aktéři nezvyklých závodů. Ski areál Peklák připravil na závěr jarních prázdnin první ročník „závodu na čemkoli“.

Během pouhé půlhodiny se startovní depo zaplnilo množstvím různých vozidel: od slepovaných krabic až po obrovitá monstra, na kterých se konstruktéři opravdu vyřádili. Již jen dopravit gauč s komfortní výbavou, včetně televize, nebo cisterny na močůvku z přilehlého parkoviště pod lyžařský svah, bylo opravdovým sportovním výkonem. Ke své premiérové jízdě na zdejším svahu vystrkalo své vozidlo na startovní čáru celkem 31 osádek. Soutěžit mohl jednotlivec či skupina, stačilo se zaregistrovat hodinu před závodem. Sešla se tak pestrá paleta nadšenců od dětského potěru až po zkušené borce.
O půl třetí odstartoval komentátor závodů Petr Svoboda první posádku. Na otázku, co by mělo být kritériem pro konečné hodnocení, řekl: „Rozhodně to nemůže být výsledný čas, ale celkový dojem, který závodníci zanechají u přihlížejících diváků. Jedná se o ´sranda závod´ a přišli jsme se na závěr lyžařské sezony hlavně pobavit.“ Vlhký sníh způsobil, že někteří závodníci dostrkali svá vozidla do cíle silou vůle.

Na Pekláku se v neděli jezdilo skutečně na všem možném a názvy závodních strojů svědčily o velké fantazii jejich posádek.
Premiérový ročník se rozhodně vydařil

K vidění byl například Lyžník v dobovém oblečení, Smrťák se svou obětí, Ohnivý býk, Kokosy na sněhu, nebo Deratizační tým, který během své trasy obdarovával přihlížející diváky bonbóny. Po vzoru filmu „S tebou mě baví svět“ byly vidět i jízdy na různých lodích. Cestovatel Honza Betlach provedl se svým kajakem trojnásobný eskymácký obrat a kdo ví, zda by tento výkon nemohl být základem pro novou disciplínu na rozbředlém sněhu.

Mezi množstvím dalších vozidel nechyběla ani jízda na ušáku či na gauči. A právě jízda Petra Kapouna, Jiřího Kršky a Jana Masťana, osádky, která závodila pod názvem „Los gaučos“, si získala i největší přízeň diváků. Po dojezdu byla vozidla, pokud z nich ještě něco zbylo, zaparkována v depu.

O konečném pořadí rozhodovaly body v podobě plastových zátek z pet lahví, které rozdávali pořadatelé akce – diváci je pak vhazovali do plastových nádob jednotlivých týmů. Sto padesát tři zátek rozhodlo o tom, že s velkou převahou vyhrála již zmíněná posádka. Na druhém místě se umístil Dera team ve složení Katka Vávrová a Hanka a Katka Šimůnkovy, třetí místo obsadila mladičká osádka, kterou tvořili sourozenci Štichauerovi a Markéta Zachová. Vyhrát mohli jen ti nejlepší, ale pochvalu a obdiv si zaslouží všichni, kteří tvorbě unikátních sněžných vozidel věnovali tolik práce.

A co říci závěrem? Snad jen to, že se hlavním organizátorům první ročník Jízdy na čemkoli vydařil. Nejen bouřlivá divácká kulisa, sešlo se zde několik stovek fandících, ale i početné startovní pole svědčí o velkém zájmu o tyto netradiční závody v závěru sezony. Věřme, že tato divácky atraktivní akce najde i své pevné místo v lyžařském kalendáři Třebováků.

MILAN MICHALSKI