Stávkovat se bude dnes ve třech školách v Ústí nad Orlicí. Připojily se i další školy v okrese, školní jídelny a některé úřady. Stávka má skalní příznivce i odpůrce. Mezi nimi jsou například rodiče školáků, ale i úředníci, kterých se úsporná opatření vlády týkají. Přinášíme názory některých z nich.

Rodičům menších dětí, které nemohou doma zůstat samy, i krátkodobá stávka zkomplikovala život. Maminka prvňačky Hanka Nováková nemá v Ústí babičky ani žádnou jinou možnost hlídání, a tak se po přečtení plakátků s oznámením konání stávky rozvěšených po škole dostavil stres. „Visely tam myslím od minulého čtvrtka, já jsem si jich všimla až později, protože dcerku vodím brzy ráno za tmy, a tak se kolem moc nerozhlížím.

Protože manžel pracuje na směny, byla jsem nucena si vzít dovolenou a zůstat doma. V práci se na mě samozřejmě zlobí, protože budou muset dělat za mě. Mně stávka přinesla velké starosti a komplikace,“ konstatovala.

A jaký názor má jako jeden z rodičů na stávku proti krácení mezd ve státní a veřejné správě? „Jaké mají platy, přes dvacet tisíc? Já patřím mezi ty, kteří se živí manuálně a za tu dřinu mám osm a půl. Že bych také vyšla do ulic a hlásila se o svá práva mít alespoň deset tisíc čistého?“ štve Hanku Novákovou.

Kromě škol se ke stávce připojují i některé úřady. Není však úředník jako úředník. Mladý muž z jednoho finančního úřadu na Orlickoústecku sice nechce mít nižší plat, ale před stávkou upřednostňuje jiné, radikálnější řešení situace. „Stávka nic nevyřeší. Úspor by se spíš mělo dosáhnout tvrdou redukcí počtu lidí. Ať má úřad pár lidí víc zaplacených než hodně lidí málo zaplacených,“ navrhuje úředník a je si vědom toho, že podobný názor mnoho jeho kolegů nesdílí.

„Ke stávce se nepřipojuji. Nemám rád odboráře, vůbec nesouhlasím s jejich politickými postoji, nesdílím s nimi jejich pohled na vztah zaměstnanci versus zaměstnavatelé. Je to státní úřad, který bere peníze z daní, tak vlastně proti komu stávkuje. To je jako by říkal daňovým poplatníkům, platíte málo, plaťte ještě víc, živte nás ještě víc. Což je absurdní,“ myslí si mladý muž.

DANA POKORNÁ
ŠÁRKA MIKULECKÁ

Kde se stávkuje

ŠKOLY A JÍDELNY:
– ZŠ Komenského Brandýs n. O.
– Speciální ZŠ Ústí n. Orlicí
– ZŠ Bratří Čapků Ústí n. Orlicí
– Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí n. Orlicí vč. jídelny
– ZŠ Jiráskova Vysoké Mýto (neučí se na 2. stupni, nevaří jídelna)
– jídelny: Madoret Lanškroun,
jídelna Ostrov
ÚŘADY:
– Katastrální úřad pro Pardubický kraj, katastrální pracoviště Ústí nad Orlicí
– Okresní správa sociálního zabezpečení v Ústí nad Orlicí