Ani jedna strana kolektivního sporu nechce neúspěch ve vyjednávání komentovat. „V době kolektivního vyjednávání ani zaměstnavatel, ani odborová organizace žádné informace neposkytují,“ sdělila marketingová manažerka Iveca Klára Rylichová.
Stejné vyjádření zaslal Deníku i předseda základní organizace odborového svazu KOVO Karosa Bohumil Vítek.
Z informací, které má Deník k dispozici vyplývá, že odbory i vedení společnosti trvají na svém. Odboráři požadovali vyplacení mimořádné prémie, což vedení odmítlo s tím, že vše, co bylo uzavřeno v kolektivní smlouvě na loňský rok, bylo splněno a na nic víc nemají zaměstnanci nárok. Odbory proto podaly návrh, aby prémie byla zahnuta do kolektivní smlouvy na rok 2019, ale ani na tom se odboráři se zaměstnavatelem nedohodli.
„Odborová organizace jde se zaměstnavatelem ohledně kolektivního vyjednávání do sporu. Bude přizvána třetí nezávislá strana, aby pomohla najít nějaké společné řešení, které bude výhodné pro obě strany,“ potvrzují zaměstnanci, kteří si přáli zůstat v anonymitě.
Pokud ani tak nedojde k dohodě, spor může eskalovat vyhlášením stávkové pohotovosti. A odtud je už jen krůček ke stávce.
Mezi zaměstnanci panuje kvůli nevyplacené mimořádné prémii nespokojenost. Vedení společnosti jim navíc naplánovalo po dobu půl roku dva dny v týdnu prodloužené odpolední směny.
„Zaměstnavatel po nás chce vyrobit dvacet autobusů denně i přesto, že přesčasové směny jsou v rozporu se zákoníkem práce, jelikož to je plánované navýšení výroby,“ tvrdí zaměstnanci.
Firma se k nařízeným přesčasovým směnám nevyjádřila. „Vedení společnosti i odbory se rozhodli neodpovídat na žádné dotazy související s touto tématikou, dokud nebude ukončeno kolektivní vyjednávání. Hned jak se tak stane, budeme informovat prostřednictvím tiskové zprávy,“ odpověděla Klára Rylichová.
Dvoutýdenní protesty zaměstnanců kvůli mimořádné prémii, jejíž vyplacení navrhla s ohledem na rekordní hospodářský výsledek firmy odborová organizace, proběhly na sklonku loňského roku. Firma vyplacení odmítla. Odboráři proto požádali o zahájení kolektivního vyjednávání.
„Nálada mezi lidmi je napjatá. Musíme vyčkat až jak dopadne vyjednávání a pak jsme připraveni jít opět protestovat,“ netajili se ještě před uplynutím dvouměsíční lhůty zaměstnanci.