Robotický kroužek

Už třetím rokem tu pod vedením paní profesorky Aleny Pecinové funguje kroužek, ve kterém studenti zkouší stavět a programovat roboty. Každý rok se mohou navíc účastnit mezinárodní soutěže RoboRAVE International. Vznikla před dvanácti lety v Novém Mexiku a účastnilo se jí tehdy 24 studentů. Letos v květnu jich bylo 1300, a rovnou z pěti zemí USA, Kolumbie, Číny, Mexika a České republiky. Na její celosvětové kolo se dostali i dva studenti pardubického Gymnázia Dašická, Martin Jaroš a Martin Schejbal a vyhráli ho. Tento den (za asistence členů robotického kroužku Gymnázia Vysoké Mýto) učili studenty škol z celého okolí, jak se staví a programují roboti. Na akci se dostavil i ředitel RoboRAVE International Russ Fisher osobně. Jeho nadšená show v americkém stylu všechny okamžitě strhla létal z jedné strany tělocvičny na druhou (neváhal si dokonce lehnout na zem mezi studenty) a u toho mohutným hlasem všechny lákal, aby si místo učení hráli a místo pasivního poslouchání sami objevovali.

Jejich první robot

Na konci své prezentace Russ ještě všechny naučil svůj pozdrav a zavelel, aby se studenti vydali stavět roboty. Během pár vteřin se po celé tělocvičně spontánně utvořily skupiny žáků, kteří se často navzájem neznali, a když jsme si chtěli s nějakým z nich promluvit, skoro to nešlo: žáci od dvanácti do patnácti let, kteří o programování a robotice předtím ani neslyšeli, nyní zaníceně seděli nad plánky, stavebnicemi a notebooky a živě diskutovali o tom, jak postavit co nejlepšího robota. Nakonec se nám podařilo vyrušit jednu studentku tercie: „Ne, jasně že jsem to předtím nikdy nedělala. Ale už jsme si s kamarádkami říkaly, že bychom mohly sestavit holčičí tým a příští rok se také RoboRAVE účastnit. Podívejte, už jsme postavily prvního robota, na konci dne bude totiž závod…"

Učení musí bavit

„Víte," vysvětlil nám potom Russ Fisher, „nejdůležitější je nadchnout. Zapálit je pro věc. Příliš mnoho studentů sedí znuděně v lavicích cílem RoboRAVE je přesný opak: chceme, aby se při vyučování bavili. Protože když je to nebude bavit, nemá to smysl. Když se vám podaří v každém vzbudit chuť poznávat, nepotřebujete profesory učitelem je každému jeho vlastní zvědavost, to by mělo platit v každém věku. Spojuje nás se studenty krásný cíl proč si tedy vzdělávání společně neužít a nebavit se při tom?" říká Russ Fisher, původním povoláním geolog, nyní ředitel mezinárodní vzdělávací společnosti. O českých studentech říká: „Jsou úžasní, vážně jsou. Zdvořilí a pilní! Rychle se nadchnou a pak pracují opravdu tvrdě."

Tak zase za rok?

Setkání uzavřel závod ten den vyrobených robotů. Ředitel RoboRAVE se hned po jeho odstartování vrhl na zem a spolu s ostatními hlasitě fandil, dokud cílem neprojel poslední robot. Pak nám ještě dvojice studentů předvedla svého robota, který vyhrál soutěž v Novém Mexiku nejrychleji ze všech studentských robotů totiž mezi překážkami našel tři svíčky a uhasil je. Na hracím poli jsou vždy svíčky čtyři zatím se ale nikomu nepodařilo zkonstruovat robota, který by je stihl uhasit všechny tahle výzva čeká na účastníky příštího ročníku soutěže RoboRAVE. A že jich, jak to vypadá, bude opravdu hodně.

Barbora Chaloupková a Karolína Chalupová, Gymnázium V. Mýto, 4. A